Торік у РФ лише один суд ухвалив майже сотню вироків щодо українців у справах про “тероризм” і “шпигунство”
У 2024 році Південно-окружний воєнний суд у РФ ухвалив сотню вироків українцям за так званими терористичними статтями, а ще 75 справ розглядають нині.
Про це пише правозахисна організація “Меморіал”.
Незаконно затриманим українцям зазвичай призначали покарання за “тероризм” або “шпигунство”, а терміни ув’язнення коливаються від 5 до 29 років, утім деяким ухвалюють і суворіші покарання.
Так, Олександру Погорєлову дали довічне за нібито вбивство командира підрозділу бойовиків Арсена Павлова (позивний Моторола). Найстаршому засудженому торік Івану Ганзію було 78 років. Його звинуватили в тому, що він 2014 року вступив до лав батальйону “Айдар”.
Щонайменше 11 жінок, обвинувачених у терористичних і шпигунських справах, повернули до України в результаті обмінів.
Також відомо, що двоє українців – 71-річний Віктор Демченко і 55-річний Олександр Іщенко – померли в російському СІЗО. Подробиці справи донеччанина Демченка маловідомі: відбулося близько семи судових засідань, а згодом з’явилась інформація на сайті Південного окружного військового суду про смерть обвинуваченого.
Азовець Олександр Іщенко помер у російському СІЗО внаслідок “закритої травми грудної клітки через контакт із тупим предметом”. Під час перебування в російському полоні чоловік декілька разів намагався вкоротити собі віку, зокрема через постійні жорстокі побиття російськими силовиками.
Відомо також, що вісім справ про нібито шпигунство щодо українців у закритому режимі розглянули в обласному суді Ростова.
Нарізі відомі прізвища частини українських бранців, справи яких розглядають у суді: Аліна Грек із Сімферополя; В’ячеслав Попович, Владислав Панченко, Сергій Страмбовський, Ігор Цап, Сергій Завгородній, Роман Соломко, Володимир Злоб із Херсонщини; Станіслав Руденко із Запоріжжя; Євген Кушвіда, Володимир Мурашкін та Наталія Андронова, брати Артем та Георгій Азатьян з Донеччини; Олександр Скрабунов з Нової Каховки; Артур Ткаченко з Кривого Рогу; Владислав Сокол з Миколаївської області; Роман Зарубаєв та Артур Нестеренко з Мелітополя.
Нагадаємо, у Росії, а також на окупованих нею територіях масово судять українських військовополонених за те, що вони брали участь у бойових діях і обороняли Україну від ворога.
Майже кожен п’ятий, засуджений у 2023 році за теракт у Росії, – уродженець України.