За три місяці Кримська правозахисна група задокументувала 63 загиблих кримчан, яких Росія незаконно мобілізувала

Дата: 18 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

За липень-вересень 2024 року Кримська правозахисна група задокументувала з-поміж незаконно мобілізованих до лав Збройних сил РФ кримчан щонайменше 63 загиблих. Всього від початку широкомасштабного вторгнення правозахисна організація задокументувала 703 загиблих мешканців Кримського півострова.

Про це йдеться в моніторинговому огляді Кримської правозахисної групи щодо ситуації з правами людини в Криму.

Із 24 лютого 2022 року правозахисна організація регулярно збирає інформацію про загиблих і полонених військових РФ, приписаних до військових частин у Криму.

Правозахисна організація обурена тим, що Російська Федерація використовує кримчан у повномасштабній війні проти України, з порушенням норм міжнародного гуманітарного права примусово призиваючи тамтешніх громадян України до лав Збройних сил РФ.

Кримська правозахисна група нагадує, що примусове залучення населення окупованих територій до служби в армії держави-окупанта – порушення норм міжнародного права, а саме положень ст. 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни. До того ж дії окремих осіб, відповідальних за реалізацію такого примусового залучення, є воєнним злочином згідно з ст. 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

1 жовтня в РФ та на тимчасово окупованих нею територіях розпочалася чергова осіння призовна кампанія. Згідно з указом Володимира Путіна від 30 вересня 2024 року, до лав армії РФ окупанти запланували призвати щонайменше 133 тисячі строковиків. 

З метою примусу до служби в Збройних сил РФ окупаційна влада використовує кримінальне переслідування за ухилення від такої служби за ст. 328 КК РФ (ухилення від служби в Збройних силах РФ), яке передбачає штрафи.

За весь період тимчасової окупації Кримська правозахисна група задокументувала щонайменше 522 таких кримінальних справи. Найчастіше “суди” призначають штрафи до 50 тисяч рублів. Однак виплата штрафу не звільняє від проходження служби.

Питання незаконного призову строковиків та мобілізації під час щорічної пресконференції за підсумками діяльності Представництва президента в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прокоментувала колишня очільниця відомства та народна депутатка Таміла Ташева.

Таміла Ташева

За її словами, жителі півострова, яких окупаційна влада починає мобілізовувати, не хочуть мати кримінальну справу у своїй історії, адже їх можуть потім не взяти на роботу. 

“Але нічого страшного, проте вас не вб’ють на війні, і ви не будете вбивати, зокрема мирне українське населення. Вас не посадять за ґрати. Тим більше що це буде кримінальна справа від країни-агресора”, – прокоментувала Таміла Ташева. 

Народна депутатка закликала кримчан уникати мобілізації до збройних сил країни-агресора.

Раніше Кримська правозахисна група закликала кримчан надсилати документи та інші докази, які підтверджують скоєння злочинів в окупованому Криму.
 
Напередодні Центр прав людини ZMINA презентував посібник “Як постраждалі в Україні можуть бути почуті Міжнародним кримінальним судом (МКС)”. Раніше Центр готовності цивільних розробив, зокрема для мешканців окупованих територій, онлайн-курc на платформі Prometeus “Хамелеон”. Уникнення полону та психологія виживання в полоні”.
 
Напередодні ZMINA повідомляла, що для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, запрацював електронний сервіс “Ти в Україні”: на ньому розмістили інструкції з безпеки й спротиву та надали доступ до якісного VPN і безпечного браузера.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter