Росіяни закатували мешканця Бучі Віталія Єфімчука, а потім змусили інших бранців поховати тіло на території ворзельського аеропорту

Дата: 18 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Мешканця Бучі Віталія Єфімчука росіяни викрали разом із сусідом просто на вулиці 7 березня 2022 року. Спочатку їх обох тримали у ворзельському лісі, а потім перевезли до Гостомеля. 12 березня 2022 року росіяни вбили Віталія та змусили інших бранців поховати його тіло.

Про це розповіла під час презентації дослідження “Анатомія систематичного злочину: як Росія переслідує цивільне населення” його дружина Юлія Баіш.

Юлія Баіш. Фото: МІПЛ

На початку повномасштабного вторгнення Юлія разом з дітьми, мамою та чоловіком просиділа чотири дні в погребі. 28 лютого 2022 року жінка з іншими членами родини виїхала до Львова, а Віталій залишився доглядати за будинком.

7 березня 2022 року Віталій разом з 18-річним сусідом поїхав на його машині годувати собак. Після цього вони зникли безвісти.

Пізніше сусіда, якого росіяни незаконно утримували в Брянській області, повернули під час обмінів. Він розповів Юлії, що того дня на зворотному шляху вони побачили ворожий БТР і вирішили поїхати іншою дорогою. Однак у місті вже скрізь були блокпости, а вулицями їздила ворожа техніка. Озброєні росіяни витягли чоловіків, зв’язали їм руки та ноги, посадили до БТРа і повезли до ворзельського лісу.

“Їх звинуватили а “коригуванні”. Вони (росіяни. – Ред.) оглянули тіло мого чоловіка на наявність татуювань, але в нього їх не було. Попри це їх обох забрали, посадивши на БТР. Їх привезли до лісу, кинувши у двометрову яму до інших людей. Один з чоловіків, який там утримувався, був мертвий. Вони об нього грілися два дні. Моєму чоловікові зі зв’язаними руками та ногами вдалося навіть вистрибнути з ями. Їх два дні катували, паливши пальці на ногах”, – розповідає жінка.

Автівка Віталія Єфімчука. Фото: МІПЛ

Після ворзельського лісу чоловіків перевезли на територію аеропорту “Антонов” у Гостомелі. Там їх тримали в промислових холодильних камерах у підвалі бомбосховища. На летовищі здебільшого перебували російські офіцери та командири, які змушували бранців прибирати за ними.  

“Сусід розповів, що їх відпускали лише до туалету та збирати по аеропорту тіла людей, яких вони розстрілювали. Частини тіл – руки й ноги – кидали в помийну яму. Щодня їх водили на допити, били, знущались. Випитували інформацію, де мер живе, де розташовані військові частини тощо”, – пригадує Юлія.

Люди, які перебували разом з Віталієм у Гостомелі, розповіли Баіш, що росіяни його закатували. Ніхто точно з них не знає подробиць загибелі її чоловіка. За словами свідків, Віталій був у шоковому стані й часто кричав: “Пацани, вертольоти летять, ховаємось!12 березня 2022 року росіяни вивели його з камери, а зранку повідомили бранцям про його смерть. Вони наказали їм вирити могилу й у ній поховати Віталія.

Юлія разом із сусідом та колишнім бранцем знайшла могилу чоловіка. Через пів року дружина домоглась ексгумації тіла Віталія. Під час огляду в нього на шиї виявили мотузку, тож є припущення, що його могли задушити. Наразі дружина чекає на результати експертизи.

Варто додати, що  Медійна ініціатива за права людини оприлюднила друге дослідження про злочини, скоєні росіянами під час окупації Київської, Сумської та Чернігівської областей. Як зазначила, Анна Рассамахіна, керівниця департаменту війни та правосуддя МІПЛ, у ньому правозахисники проаналізували 143 свідчення цивільних та військових, протоколи судових засідань та мапи місць утримання українців на території РФ та ТОТ.

За словами Любові Смачило, керівниці аналітичного департаменту МІПЛ, її організація опублікувала перше дослідження у 2023 році. У ньому правозахисники проаналізували свідчення, які вони додали до бази даних І-DОС. Саме на основі цієї бази вони можуть створювати лінки між цими інцидентами.

У другому дослідженні Медійна ініціатива об’єднала всю наявну в неї інформацію, щоб розслідувати злочини проти людяності, скоєні росіянами на ТОТ.

“Ми вже зіставляємо всі ці факти, які в нас є. І намагаємося простежити логіку та мету затримань, катувань, перевезень, депортацій та ув’язнень цивільних. Наприклад, люди, яких затримували, були проти російської окупації. Це був не активний спротив, а, скажімо, пасивний. Їх затримували за особисте листування, або в них була українська символіка”, – додає Смачило.

Нагадаємо, 25 липня 2024 року правозахисники представили мапу державних органів, що займаються пошуком та поверненням цивільних українців, яких незаконно утримують у Росії або на тимчасово окупованих територіях. Також вони презентували аналітичну записку, яка стане в пригоді не лише українським, але й міжнародним організаціям. Основна мета створення цього документа полягала в тому, щоб продемонструвати відсутність ефективної взаємодії між державними органами та уповноваженими особами.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter