Правозахисники вчергове закликають відновити прямі трансляції з Верховної Ради
Верховну Раду закликають повернути трансляції засідань, скасовані ще у 2022 році під безпековим приводом.
З таким закликом виступили в Інституті масової інформації.
Такий заклик лунає не вперше за понад два роки повномасштабного російського вторгнення.
Критики вже казали, що відсутність трансляцій дає владі більше контролю над інформацією й одночасно зменшує прозорість та довіру до рішень, ухвалених парламентом. Щодо останнього, то соціологія показує, що серед українців кількість тих, хто під час великої війни довіряє Верховній Раді, не перевищує 29%.
Експерти ІМІ звертають увагу, що законодавство забороняє тим, хто присутній на закритих засіданнях, “використовувати фото-, кіно-, відеотехніку, засоби зв’язку, звукозапису та обробки інформації”. На практиці цими правилами нехтують чимало нардепів, які ведуть трансляції у соцмережах.
Разом з цим порядок доступу до відкритих засідань не містить згадки про особливості роботи в період воєнного стану. Внесення відповідних змін, на думку правозахисників, давно назріли.
“Отже, пленарні засідання ВРУ наразі не є закритими – натомість обмежено допуск на них відвідувачів і трансляції професійних медіа для громадськості. Це свідчить про вибіркове дотримання регламентних норм, що підриває довіру до парламентських процедур”, – констатують вони.
У ІМІ кажуть, що на третьому році повномасштабної війни заборона трансляцій з Ради “видається формою обмеження права громадян на інформацію під прикриттям гарантування національної безпеки”.
Експерти інституту не бачать вагомих безпекових та інших підстав для обмеження трансляцій. На їхню думку, ефіри варто переривати лише на час оголошення сигналу тривоги, коли депутати спускаються в укриття.
“Проведення засідань у закритому форматі та уникнення контролю за діяльністю парламенту з боку медіа та громадськості є неприпустимим у демократичному суспільстві”, – підсумовують правозахисники.
Нагадаємо, що цього року після критики деяким журналістам знову мали дозволити працювати у Верховній Раді.
Водночас спікер парламенту Руслан Стефанчук захотів “сформувати пул журналістів, які ставлять до себе високі репутаційні вимоги”. Посадовець не уточнив, що це за вимоги, та які журналісти під них підпадають.