Трьох лікарів з Донецька з 2019 року незаконно утримують у Макіївській колонії в “ДНР”
У 2019 році в окупованому Донецьку лікарів Ігоря Кірʼяненка, Ігоря Назаренка та Юрія Шаповалова засудили до позбавлення волі на терміни від 11 до 13 років. Їх звинуватили в “шпигунстві” та “поширенні недостовірної інформації в соцмережах”. Цих лікарів досі незаконно утримують у виправній колонії №32 в м. Макіївці.
Про це виданню ZMINA розповіла представниця ГО “Повернення додому” Катерина Злобіна.
За її словами, в окупованому Донецьку відсутні закони, які б дозволяли захистити звичайних людей. Деенерівці можуть викрадати ні в чому не винних цивільних та тривалий час утримувати їх у катівнях без жодних звинувачень. Таке беззаконня триває з 2017 року, коли вони почали проводити затримання мешканців міста, звинувачуючи їх у “шпигунстві”.
Катерина Злобіна зазначає, що після перебування в імпровізованих в’язницях чоловіки здебільшого отримують вироки за статтею 321 “Кримінального кодексу ДНР” (“шпигунство на користь України”). Після цього їх відправляють відбувати покарання до Макіївської колонії. Останнім часом до незаконно ув’язнених не допускають ані родичів, ані представників МКЧХ:
“Пів року вже немає до них доступу. Ба більше, від рідних навіть не завжди приймають передачі, хоча в цих людей після фізичних знущань та утримування в катівнях з’явилася низка хронічних захворювань. Звісно, попри поганий стан здоров’я їх ніхто не лікує”.
Вона нагадала, що в Макіївській колонії, у 9-му бараці, продовжують незаконно тримати лікаря Ігоря Кірʼяненка, про якого раніше писала ZMINA.
“Він постійно допомагав українським військовим та цивільним, але не зміг виїхати на підконтрольну частину України через догляд за паралізованою матір’ю”, – розповідає Злобіна.
Після катувань у нього з’явилася низка серйозних захворювань: хронічний панкреатит, гепатит С, пухлина підшлункової залози та цукровий діабет. Також чоловік отримав осколкові поранення після обстрілу колонії 31 серпня 2022 року.
“Після поранення його трішки підлікували й повернули назад до колонії. До того ж на тлі цукрового діабету в нього на стегні з’явилася рана, яка не загоюється”, – розповідає активістка.
Окрім Кірʼяненка, у Макіївській колонії тримають Ігоря Назаренка, лікаря-хірурга з 20-річним стажем, який до окупації Донецька працював у центральній обласній лікарні міста.
3 жовтня 2017 року Назаренка затримали представники “МДБ ДНР” на робочому місці. Вісім днів рідні не мали жодної інформації про його місце перебування.
“Окупанти приходили до нього додому з обшуками. Під час огляду оселі вони приставляли рідним автомат до голови. Водночас вони не повідомляли сім’ї про те, де на той момент перебував Ігор. Пізніше рідні чоловіка дізналися про катування та психологічний тиск на Ігоря”, – каже Катерина.
4 жовтня 2019 року деенерівці засудили лікаря до 11 років позбавлення волі за “шпигунство”. Його відправили відбувати покарання до Макіївської колонії.
За час перебування в пенітенціарній установі чоловік перехворів на туберкульоз, який так і не вилікували до кінця. На щастя, хвороба не прогресує, але адміністрація колонії жодного разу не проводила екстреної профілактики.
“Ігор як лікар допомагає іншим українцям, які потребують невідкладного лікування”, – зауважила Злобіна.
У камеру до Назаренка не пускають представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, хоча вони декілька разів відвідували колонію. Адміністрація установи стверджує, що в них такої людини нібито немає.
“Коли МКЧХ приїжджає перевіряти колонії, керівництво установи показує камери, у які вони можуть зайти. Так завжди було, є і буде. Жодного разу окупанти не надали їм доступу туди, куди вони хочуть”, – зазначає Катерина Злобіна.
Там же тримають ще одного лікаря – невропатолога Юрія Шаповалова, якого деенерівці затримали 11 січня 2018 року, коли він повертався додому. Чоловіка поклали обличчям на асфальт, заламали позаду руки, посадили до машини та вивезли в невідомому напрямку. Пізніше Юрія засудили до 13 років ув’язнення за пости в соціальних мережах.
“Він у фейсбуці писав про те, що він не згодний із владою “ДНР”. Його теж катували, після чого він дуже схуд та став схожий на скелет. Ще до полону він носив окуляри через поганий зір, а зараз він у нього впав до 20%. Також у нього хронічний холецистит (запалення жовчного міхура)”, – розповідає Злобіна.
Нагадаємо, громадська організація “Повернення додому” була створена 2018 року, а офіційно зареєстрована 2020-го. Спочатку це було об’єднання родин цивільних, чиї рідні були викрадені на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Людей там затримували посеред вулиць та на блокпостах. Здебільшого їх звинувачували в “шпигунстві” та “підготовці терористичних актів”. Так званий окупаційний суд призначав їм покарання від 7 до 10 років. Після таких вироків жінок зазвичай відправляли відбувати покарання до колонії №127 у місті Сніжне, а чоловіків – до Макіївської колонії №32.