В Ірані журналіст вчинив самогубство на знак протесту проти авторитарного режиму
В Ірані ексспівробітник перської служби “Голосу Америки”, 42-річний журналіст і правозахисник Кіануш Санджарі вчинив публічне самогубство на знак протесту проти авторитарного режиму країни: він розбився на смерть, стрибнувши з висотної будівлі в Тегерані.
Про це пише “Голос Америки”.
Чоловік працював у вашингтонському бюро “Голосу Америки” з 2009 до 2013 року, а потім повернувся до Ірану, щоб доглядати за своїми батьками.
За свою активну діяльність до й після роботи в Сполучених Штатах Санджарі був ув’язнений в Ірані. Він публічно розповідав про те, як зазнав психологічної шкоди від одиночного ув’язнення та іншого жорстокого поводження з боку іранської влади.
Санджарі опублікував повідомлення у твіттері вранці 13 листопада, в якому заявив, що покінчить з життям на знак протесту проти диктатури верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, якщо влада не звільнить чотирьох політв’язнів до 19:00 того ж дня. Цього не відбулося.
Того ж дня, о 19:20, журналіст оприлюднив ще два дописи у твіттері, один з них – з фотографією, зробленою з тераси комплексу торговельного центру Charsou в Тегерані. В іншому Санджарі написав, що покінчить з життям після цього посту.
“Ніхто не має бути ув’язнений за висловлення своїх думок. Протест – це право кожного громадянина Ірану”, – підкреслив він.
На відео, які з’явилися в соцмережах невдовзі після останніх публікацій Санджарі, видно тіло чоловіка на тротуарі біля торговельного центру Charsou, біля нього – перехожі та співробітники екстреної служби. Поінформовані джерела повідомили “Голосу Америки”, що загиблий – це саме Санджарі.
Іранське державне інформаційне агентство IRNA з посиланням на голову прокуратури Тегерана з кримінальних справ Мохаммада Шахріарі оприлюднило заяву, що порушено справу про “підозрілу смерть” Санджарі.
На смерть Санджарі як акт антиурядового протесту відреагували інші правозахисники та журналісти в усьому світі.
Директор перської служби “Голосу Америки” Лейлі Солтані написала на своїй сторінці в інстаграмі, що вона та її співробітники “розбиті горем” через втрату колишнього колеги.
Директор “Голосу Америки” Майкл Абрамовіц сказав, що він також був “глибоко засмучений” після звістки про смерть Санджарі.
У відповіді на запит видання представник Держдепу сказав, що адміністрація Байдена засмучена смертю Санджарі й висловлює співчуття його родині.
“Його та інші нещодавні самогубства молоді в Ірані свідчать про дедалі більше зневірення іранської молоді режимом, який пригнічує її основні права людини”, – сказав речник.
Він укотре закликав владу Ірану до негайного й безумовного звільнення всіх політв’язнів і припинити кампанію, спрямовану на те, щоб змусити замовкнути критиків і правозахисників.
“Ісламська Республіка, безсумнівно, є відповідальною за цю трагічну смерть”, – заявили в Центрі Абдоррахмана Бороуманда, американської групи, яка займається просуванням прав людини та демократії в Ірані.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що родина правозахисниці та лауреатки Нобелівської премії миру Наргес Мохаммаді звинуватила іранський режим у спробі спричинити “повільну смерть” активістки, позбавивши її можливості провести життєво важливу операцію, необхідну для підтвердження діагнозу раку.