Уряд схвалив євроінтеграційний законопроєкт про управління відходами видобувної промисловості

Дата: 05 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів дозволив внести до національного законодавства положення директиви 2006/21/ЄС та розв’язати наявні проблеми з відходами видобувної промисловості.  

Про це розповіли в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.

Хвостосховище поблизу Кривого Рогу, відкрите у 2023 році. Фото: dia.dp.gov.ua

Відходи видобувної промисловості становлять найбільшу частку з усіх в Україні. За оцінками експертів, вони становлять до 70% загальної кількості. Ці відходи утворюються під час видобутку, збагачення та перероблювання корисних копалин, і нині їх ховають у так званих накопичувачах – відвалах, шламосховищах, хвостосховищах та полігонах.  

Такий спосіб не лише призводить до засмічення значних площ і , але й шкодить довкіллю, бо забруднює повітря, ґрунти та підземні води. Україна входить до десятка країн з найвищими показниками смертності від хвороб, які провокує забруднене довкілля. 

До повномасштабного вторгнення РФ обсяги утворення відходів видобувної галузі в Україні були найвищими серед країн Європи, і лише на полігонах міститься близько 13–14 мільярдів тонн.

Такий вигляд мало одне із закритих хвостосховищ на Дніпропетровщині у 2022 році. Фото: Інформатор

Директиву ЄС, що готуються імплементувати до українського законодавства, створили саме після низки трагічних випадків на місцях розміщення відходів видобутку у Великобританії, Італії, Іспанії та Румунії. 

Хвостосховище на Дніпропетровщині. Фото: Інформатор

Над законопроєктом, що погодили в уряді, працювали спільно Міндовкілля, європейські експерти та основні зацікавлені сторони в Україні, запевняють посадовці. Серед основних змін, які мають внести: 

  • погодити термінологію та класифікацію відходів зі стандартами ЄС; 
  • визначити обов’язки учасників ринку; 
  • передбачити механізм управління покинутими об’єктами;
  • встановити вимоги для отримання дозвільних документів;
  • окреслити відповідальність за порушення вимог, пов’язаних з відходами видобувної промисловості; 
  • впровадити систему управління та контролю ризиків і потенційних небезпечних ситуацій.

Тепер документ мають розглянути в парламенті. Загалом Україні в межах євроінтеграції треба імплементувати до законодавства дві сотні екологічних директив і регламентів ЄС. 

Нагадаємо, що до минулого року, поки парламент не ухвалив профільного закону щодо сміття, Україна була єдиною країною в Європі, де держава не мала контролю над відходами, а понад 90% їх ховали в землю. 

Уряд уже подарував “друге життя” деяким відходам виробництв, а ZMINA пояснювала, чому це важливо. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter