Сьогодні відзначають День міжнародного кримінального правосуддя
Сьогодні, 17 липня, у світі відзначають День міжнародного кримінального правосуддя.
ZMINA розповідає, що це за день.
День міжнародного кримінального правосуддя започаткували, щоб щороку згадувати річницю ухвалення Римського статуту, що відбулося 17 липня 1998 року. Статут – це установчий договір Міжнародного кримінального суду, який спрямований на захист людей від геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів і злочину агресії.
“17 липня об’єднує всіх, хто хоче підтримувати справедливість, захищати права жертв і допомагати запобігати злочинам, які загрожують миру, безпеці та добробуту світу”, – кажуть у Міжнародному кримінальному суді.
Україна досі так і не ратифікувала Римський статут, попри неодноразові заклики правозахисників, активістів та правників. У 2014 та 2015 роках парламент лише ухвалив дві заяви про визнання юрисдикції МКС.
Кілька років тому чинний міністр юстиції Денис Малюська заявив, що Україна нібито вже ратифікувала Римський статут. У відповідь на це правники порадили йому розібратись у питанні.
ZMINA детально розповідала, що таке Римський статут та чому він потрібен Україні.
Також разом з експертами-правниками ZMINA розбиралася, як працює Міжнародний кримінальний суд в Україні, з якими проблемами він зіткнувся та чим іще, окрім розслідувань, займається. Детальніше про це можете почитати за посиланням.
Нагадаємо, що в Офісі президента кажуть про ймовірну ратифікацію Римського статуту до кінця 2024 року. Цей крок є зобов’язанням України, закріпленим в Угоді про Асоціацію з ЄС.
Судячи із соціологічних опитувань, для 75% українців основною метою правосуддя щодо злочинів Росії в Україні є справедливе покарання винних.