“Польський досвід”: як працюватиме центр швидкого реагування в Северинівській громаді?
У вересні в Северинівській громаді на Вінниччині відкрили ситуативний центр швидкого реагування. Його добровольці цілодобово через виклики мешканців та відеонагляд у семи населених пунктах відстежуватимуть безпеку громади. Як їм це вдалось?
Северинівська об’єднана територіальна громада (ОТГ) розташована за 15 кілометрів від Жмеринки. У семи селах і селищах громади проживає 3642 людини.
Скориставшись польським досвідом, громада вирішила в одному місці створити Ситуативний центр швидкого реагування, пожежне депо, Центр надання адміністративних послуг та облаштувати робоче приміщення дільничного.
Проектну заявку громади та громадської організації “Подільська агенція регіонального розвитку” підтримав Міжнародний фонд “Відродження”. За словами голови ОТГ Олександра Христюка, у безпековий центр вклали понад півмільйона гривень грантових коштів.
Громада вирішила ще зі школи створювати місцеву еліту, яка вболіватиме та вибудовуватиме безпеку. Для цього дорослих добровольців та старшокласників навчають надавати першу медичну допомогу, базовим навичкам пожежогасіння й користуванню спецтехнікою.
“У Польщі працює механізм, коли добровільні команди виїжджають на виклики й ефективно справляються із завданнями. Основна мотивація добровольців, чому вони займаються цією роботою, – авторитетність. У гмінах добровольці вважаються елітою”, – каже Іван Образцов менеджер проекту “Безпечна громада – спільний інтерес, спільна відповідальність” у громадській організації “Подільська агенція регіонального розвитку”.
За словами першого заступника голови Вінницької обласної державної адміністрації Андрія Гижка,
такі добровільні пожежні бригади – досвід не лише Польщі, а й Чехії.
“Там за рахунок місцевої громади, спонсорів сплачують заробітну плату, компенсують роботу місцевих хлопців. Це непрофесійні пожежники, рятувальники, але що стосується пожежі на відкритій місцевості в одноповерховій будівлі, вони можуть справлятися з роботою”, – пояснює він.
ЦІЛОДОБОВИЙ ВІДЕОНАГЛЯД
У Северинівській громаді встановили 24 камери відеоспостереження за 600 тисяч гривень. Частина з них працює на автошляхах, а частина – у закладах соціальної сфери – лікарні, дитячому садочку, санаторії, школі, кафе та в інших місцях, де виникають скупчення людей.
“Щоб якісно працювала безпекова система, потрібна співпраця громади, Нацполіції та Державної служби з надзвичайних ситуацій. Вони разом вирішують, які перед громадою стоять безпекові та технічні виклики. Яка функція відеокамери, який кут огляду у неї має бути, де саме її краще розташувати. Ці питання у нас вирішувала робоча група”, – каже Іван Образцов.
Завдяки цій системі в режимі реального часу можна відстежити безпекову ситуацію в п’яти селах та двох селищах ОТГ.
Роздільна здатність відеокамер дозволяє фіксувати номери автівок як удень, так й уночі. Ці номери запам’ятовує програмне забезпечення та зберігає на сервері громади протягом двох тижнів, доступ до якого мають правоохоронці. У програмі – інтуїтивний пошук, який видає відеофайл із рухом авто та фото номера автомобіля, як тільки вводять перші три цифри номера.
“Наступним кроком ми хочемо зробити, щоб був відразу доступ до баз даних Нацполіції. Це дозволить відразу дізнатись ім’я власника авто, який скоїв правопорушення, та зафіксувати, у якому напрямку рухається автомобіль, аби Національна поліція оперативно перехопила порушника. Також планується поєднання відеокамер із серверами Нацполіції”, – коментує Андрій Гижко. Окрім цього, у громаді планують доповнити програмне забезпечення функцією розпізнавання облич та встановити ще додаткові три відеокамери.
У Северинівській ОТГ тішаться, що вже розкрили першу крадіжку мотоцикла завдяки новій системі спостереження.
“Звичайно, вона не знизить злочинність на 100%, але правопорушники поміркують, чи варто скоювати злочин, коли спостерігають відеокамери. Система відеонагляду має підвищити безпеку в громаді”, – каже Іван Образцов. За словами очільника ОТГ Олександра Христюка, нова система відеоспостереження дозволяє заощаджувати кошти. Адже тепер громада відмовилася від сторожа у школі.
“Сподіваюсь, що саме такі проекти будуть в інших територіальних громадах. Тому що правоохоронцям без підтримки громади та органів місцевого самоврядування буде важко гарантувати безпеку. Саме такі проекти дають можливість попереджувати злочини та правопорушення. І це краще, аніж боротись із їхніми наслідками”, – резюмує Руслан Петрунько, заступник начальника управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції у Вінницькій області.
ПОЖЕЖНИКИ-ДОБРОВОЛЬЦІ
Окрім цього, за кошти фонду “Відродження” громада купила 10 рацій, пожежні форми для пожежної добровольчої бригади. В межах партнерської благодійної допомоги від гміни Пунськ (Республіка Польща) Северинівська ОТГ отримала пожежну машину із ємністю води у 6 тонн.
За словами начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області Руслана Шевчука, в Україні це четверта добровільна пожежна команда.
“У нас у кожному районному центрі є ЗІЛ-130 або ЗІЛ-131 із 2,5 тоннами води. Під час пожежі за допомогою двох стволів вони використовують таку кількість води за три хвилини. Люди часто думають, що пожежники приїхали незаправленими. А в цій машині – 6 тонн води. Вона серйозніша за транспорт у депо найбільшого після Вінниці міста – Жмеринки”, – тішиться Руслан Шевчук.
Команда Ситуативного безпекового центру добиратиметься на місце виклику за 5 хвилин. Тоді як пожежна бригада із Жмеринки доїжджала до села за 30–50 хвилин.
“Коли Польща обрала шлях до Європи, поляки також вчилися у своїх партнерів, переймали досвід та отримували фінансову допомогу від наших сусідніх країн. Тому нам видається природним допомагати Україні, яку ми хочемо бачити частиною сучасної Європи. Для нас і вас важливо бути економічно сильними та бути в єдиному економічному колі”, – розповіла Центру інформації про права людини віце-консулка Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці Агнєшка Гуральська.
Робота над розбудовою безпеки громада не завершує. Вона планує набрати щонайменше 20 добровольців, які навчатимуться гасити пожежу та чергувати в Ситуативному центрі.
Навчання добровільної пожежної дружини триватиме протягом 20 днів. Руслан Шевчук запевняє, що це буде якісне навчання. Він вказує, що в Северинівській територіальній громаді немає багатоповерхових будинків, окрім школи. А тому учасники Ситуативного центру не потребують специфічного навчання.
Також натхненники Ситуативного центру планують за понад 1 млн гривень реконструювати пожежне депо та придбати захисну амуніцію, яка дозволить шукати та рятувати людей із задимлених приміщень. Наразі кошти на реконструкцію шукають. За словами Андрія Гижка, найімовірніше, реконструкцію покриють кошти спонсорів, громади, обласного та державного бюджетів.
Северинівський ситуативний центр швидкого реагування не перший на Вінниччині. Торік відкрили подібні центри в Жданівській, Якушинецькій та Вороновицькій ОТГ.
Микола Мирний, журналіст Центру інформації про права людини
Якщо ви хочете дізнатися більше про розвиток українського community policing – рекомендуємо підписатись на Facebook-сторінку Громада та поліція. Сторінка досліджує український та світовий досвід роботи поліції, орієнтованої на громаду.