Рідкісні ресурси в контексті прав людини: гід правозахисною програмою 22-го фестивалю Docudays UA
З 6-го по 13 червня у Києві проходитиме 22-й міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. За словами організаторів, наскрізною темою цьогорічного фестивалю є “Рідкісний ресурс”. Вона виникла з асоціацій щодо угоди України й США про рідкісноземельні метали, але насправді одним з найбільш рідкісних ресурсів є українські люди, які можуть захистити й відбудувати країну, зробити її символом стійкості, відданості європейським цінностям, форпостом свободи та демократії.
Правозахисна програма фестивалю RIGHTS NOW! також резонуватиме з центральною темою фестивалю. Адже правозахист – це завжди про людей і для людей. Події програми відбуватимуться з 7-го по 12 червня на локаціях столичного готелю “Бурса” та кінотеатру “Жовтень”. Це будуть шість днів, насичених глибокими дискусіями з провідними експертами, активістами, правозахисниками та правозахисницями, а також чесними розмовами з людьми з різним життєвим досвідом.
Також однією з наскрізних тем буде розмова про партисипативну демократію і участь громадян в ухваленні рішень та творенні змін у своїх громадах і загалом у країні.
Про унікальність цьогорічної правозахисної програми, різноманітність тем та важливість прав людини під час війни ZMINA поговорила з директоркою правозахисного департаменту громадської організації “Докудейз”, ведучою “Громадського радіо” Анастасією Багалікою.

Правозахисні розмови, що резонують з нашим життям
За словами Анастасії Багаліки, програма RIGHTS NOW! традиційно складатиметься з таких секцій, як суспільно важливі дискусії, “Кава з правозахисниками” та “Жива бібліотека”. Але на гостей фестивалю також очікують події і формати, які цього року з’являться вперше.
Загалом програма містить понад 20 різних подій.
Низка дискусій буде присвячена майбутньому, демографічній ситуації, молодому поколінню, їхнім прагненням, зацікавленням, побоюванням, страхам, людям з окупованих територій.
“Це наше намагання резонувати з тими явищами і подіями в правозахисному сегменті, якими зараз живе наше суспільство. Коли ми оголошували склад журі правозахисної програми, серед учасників аудиторія бачила правозахисників Людмилу Гусейнову і Максима Буткевича. Це люди, які пройшли російський полон. Тож ми багато говоритимемо на цю тему. Наприклад, Максим Буткевич братиме участь в дискусії, яка стосується питання реінтеграції і повернення полонених”, – говорить Багаліка.
Вона додає, що в секції дискусій також буде така соло-подія, як розмова з Уповноваженою президента із захисту прав військовослужбовців Ольгою Решетиловою. А для самої укладачки правозахисної програми дуже важливим є обговорення на тему російської дезінформації, того, як росіяни формують свої наративи, як маніпулюють і створюють фейки, щоб впливати на різні аудиторії:
“Ця дискусія мені дуже близька і цікава як медійниці, тому що це те, що я бачу щодня, фіксую щодня і хочу, щоб фахівці і фахівчині, яких ми запросили, могли пояснити це аудиторії з тих напрацювань, які вони мають. У нас в цій темі дуже крутий підбір спікерів”

Також дві події правозахисної програми присвячені тематиці інформаційної кампанії – “Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей?”, яку Docudays UA проводить разом з всеукраїнською громадською організацією “Магнолія”.
“З одного боку може здатися, що теми, які не стосуються війни, можуть зустрічати менший відгук аудиторії. Але це не так. Адже за цей рік, показуючи в межах нашої кампанії документальну стрічку “У сітях”, яка порушує проблеми онлайн-насильства над дітьми в інтернеті, ми побачили, наскільки це важливо людям, як мало знають про це дорослі, який у них великий запит, щоб мати ці знання, щоб знати, що їм робити, як реагувати, куди звертатися, як допомогти своїм підліткам. Тому ми говоритимемо на тему онлайн-насильства над дітьми знову”.
Живі включення з фронту та новий формат вечірніх подій
Крім дискусій, цього року у програмі буде формат “Живої бібліотеки”, яка повернеться до свого класичного вигляду. Люди з певним досвідом будуть ділитися інформацією з тими, хто приходитиме на ці події. У класичному форматі “Живої бібліотеки” передбачається майже тет-а-тет спілкування, можливість ставити запитання тощо. “Жива бібліотека” відбуватиметься упродовж п’яти днів паралельно з подіями правозахисної програми.
“Також двічі ми робитимемо живі містки з фронту і говоритимемо у форматі “Живої бібліотеки” з військовими”, – додала Анастасія Багаліка.
За її словами, кожен рік, прожитий українцями у війні, змінює суспільство і трансформує його досвід. Тож важливо віддзеркалити цей досвід у правозахисній програмі, щоб спікери його обговорювали, рефлексували і доносили в такий спосіб до аудиторії.
“В якійсь мірі він поглиблюється. Для нас стають важливими речі, про які ми, наприклад, не думали в 2022 році, на початку повномасштабного вторгнення”, – каже Багаліка.
Тож цього року правозахисна програма вперше включатиме вечірні події, організовані у партнерстві з іншими організаціями.
Наприклад, захід у партнерстві із Мистецьким арсеналом на тему – як мистецтво може бути інструментом деколонізації й руйнувати імперські наративи і формувати новий образ. А також вечірня дискусія у партнерстві з Центром громадянських свобод про виклики реінтеграції та реабілітації цивільних та військовополонених.
Ще одна партнерська подія відбудеться з Центром прав людини ZMINA – це вечір пам’яті та осмислення того, як громадянське суспільство проживає втрати війни. ZMINA підготувала звіт-меморіал про втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Це втрати як серед цивільних активістів громадянського суспільства, так і серед тих представників-представниць, хто взяв до рук зброю і загинув як військовий.
“Оскільки цього року ми фокусуємося також на партисипативній демократії – співучасті громадян у творенні держави, державних інституцій, не тільки інституцій, в цілому у творенні всього, що відбувається всередині країни, то для нас ця тема про те, як громадянське суспільство за роки війни зменшилося через втрати та як з’являються в наших рядах порожні місця. І ці порожні місця, неначе рани для громадянського суспільства. Хто заповнить ці порожні місця, як ми будемо працювати з пам’яттю про цих людей. Про це і буде наша спільна подія”, – розповідає Багаліка.
Завершиться вечір пам’яті літературними читаннями та створенням пам’ятної стіни, на якій кожен зможе залишити світлини та спогади про дорогих і важливих для себе людей, які працювали для України та боролися за її незалежність і майбутнє.
Загалом, на переконання Анастасії Багаліки, правозахисники і правозахисниці повинні мати майданчик, щоб говорити про права людини, зокрема про їх важливість під час війни. А також, щоб залучати якомога більше людей до усвідомлення цих прав, у тому числі засобами документального кіно, як це робить Docudays UA.
“Права людини – це не щось таке високочоле і складне. Це про наше щоденне життя, зокрема зараз, під час війни. Це якісь базові речі, з якими ми живемо, і, якщо чесно, дуже часто не помічаємо їх, коли вони є. Наприклад, нас не обмежують у праві вийти на акцію протесту. Нас не б’ють, не крутять і не пакують в автозаки. І ми, наприклад, за останні одинадцять років настільки звикли до того, що нас не б’ють, не крутять і не пакують в автозаки, що сприймаємо це як норму”, – підсумувала медійниця.
Детальні анонси заходів правозахисної програми шукайте на сайті Docudays UA та сторінках фестивалю у соцмережах. Нижче публікуємо короткий гід правозахисною програмою.
7 червня
11.00 “Кава з правозахисниками”. Інтерактивна лекція-дискусія “Збираймося вільно: мирні зібрання як інструмент демократії?”
Спікер(к)и:
- Іванка Мальчевська, менеджерка Центру громадянських свобод, координаторка моніторингової групи “ОЗОН”, яка вже більше 10 років моніторить мирні зібрання в Україні;
- Вадим Ушаков, заступник начальника відділу превентивної комунікації управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві.
13.30 Публічна дискусія “Захист прав військових: як має змінитися законодавство й українська армія?”
Спікерка: Ольга Решетилова, Уповноважена президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.
Модераторка: Діана Буцко, журналістка, репортерка hromadske.
16.30 Дискусія “Постправда: як російські наративи працюють з різними інформаційними бульбашками і як ми можемо протидіяти?”
Спікер(к)и:
- Юлія Дукач, керівниця відділу дезінформаційних розслідувань OpenMinds;
- Денис Казанський, журналіст, блогер;
- Оксана Мороз, лекторка, письменниця, засновниця ініціативи з інформаційної гігієни “Як не стати овочем”.
Модераторка: Вікторія Єрмолаєва, головна редакторка “Громадського радіо”.
19.00 Дискусія “Мистецтво проти міфів: як Україна руйнує імперські наративи і формує свій новий образ у світі?”
Спікер(к)и:
- Ольга Мельник, кураторка виставкових проєктів і колекції Мистецького арсеналу;
- Оксана Семенік, історикиня мистецтва, журналістка, дослідниця;
- Євгенія Буцикіна, культурологиня, арткритикиня;
- Роман Бондарчук, режисер ігрового та документального кіно, директор артдепартаменту ГО “Докудейз”, співзасновник платформи “Архів війни”.
Модераторка: Валентина Сотникова, керівниця відділу літературної та книжкової справи Мистецького арсеналу, співавторка подкасту “Деколонізаторки” від “Суспільне Культура”.
8 червня
11.00 “Кава з правозахисниками”. Розмова про полон як політичну зброю “403”: українські жінки у російській неволі”
Спікерки:
- Олена Шевченко, голова БО “Марш жінок”;
- Людмила Гусейнова, голова ГО “Нумо, сестри!”, правозахисниця, колишня цивільна заручниця;
- Вікторія Петрук, керівниця правозахисних програм Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Модераторка: Анастасія Герасименко, співзасновниця БО “Марш жінок”, комунікаційниця.
13.30 Воркшоп “Як розпізнати і протидіяти сексуальному насильству над дітьми в мережі”
- Мар’яна Гевко, психологиня, експертка інформаційної кампанії “Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей”;
- Евеліна Чорнобай, юристка ГО “Ла Страда – Україна”.
Модераторка: Анастасія Багаліка, журналістка, директорка правозахисного департаменту ГО “Докудейз”.
19.00 Публічна дискусія “З неволі — додому: виклики реінтеграції та реабілітації звільнених бранців Кремля”
Спікер(к)и:
- Максим Буткевич, український правозахисник, журналіст, громадський діяч, звільнений з російського полону;
- Максим Колесніков, колишній військовополонений, який пройшов шлях повернення;
- Наталія Ящук, старша менеджерка напряму подолання наслідків війни в Центрі громадянських свобод.
Модераторка: Анастасія Головненко, координаторка адвокаційних кампаній Центру громадянських свобод.
9 червня
10.00 “Кава з правозахисниками”. Дискусія “Пропаганда як зброя: як РФ використовує освіту та культуру для легітимізації окупації та ідеологічного впливу”
Спікерки:
- Валентина Потапова, керівниця напряму національної адвокації Центру громадянської просвіти “Альменда”;
- Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини;
- Дарина Підгорна, старша юристка Регіонального центру прав людини.
Модераторка: Яніна Корнієнко, журналістка “Слідство.Інфо”.
16.30 Публічна дискусія “Як не втратити демократію: ризики проросійського реваншу та уроки для України” та спецпоказ фільму “Державні іспити” картвельського режисера та члена правозахисного журі Ґіорґі Мревлішвілі в секції спеціальних подій кінопрограми фестивалю.
Спікер(к)и:
- Ольга Айвазовська, голова правління “Громадянської мережі “ОПОРА”;
- Олександр Саліженко, головний редактор “Руху “Чесно”;
- Ґіорґі Мревлішвілі, картвельський кінорежисер-документаліст, член журі номінації “RIGHTS NOW! 2025”.
Модератор: Андрій Куликов, журналіст, співзасновник “Громадського радіо”, голова Комісії журналістської етики.
15.30 Публічна дискусія “Рух до європейських стандартів: як захистити дитину від сексуального насильства в інтернеті?”
Спікер(к)и:
- Дарʼя Герасимчук, Уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації;
- Ярослава Дьо, керівниця експертної групи впровадження проєктів цифровізації освіти Міністерства цифрової трансформації України;
- Мар’яна Гевко, експертка інформаційної кампанії “Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей”, проєктна менеджерка Мережі DOCU/CLUB;
- Олексій Сидоренко, керівник напряму протидії насильству над дітьми ВГО “Магнолія”.
Модераторка: Анастасія Багаліка, журналістка, директорка правозахисного департаменту ГО “Докудейз”.
19.00 Публічна дискусія “Демографічна стратегія: як виглядає наше майбутнє?”
Спікер(к)и:
- Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії;
- Наталія Заїка, дослідниця Інституту поведінкових досліджень American University Kyiv;
- Максим Буткевич, правозахисник.
Модераторка: Ольга Духніч, редакторка і журналістка NV, керівниця напряму “Демографія та міграція” в Інституті фронтиру.
10 червня
10.00 “Кава з правозахисниками”. Розмова на тему “Між правами, безпекою і стійкістю: новий підхід до політики відповідальності за колабораціонізм”.
Спікер(к)и:
- Анна Козьменко, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини;
- Юлія Тищенко, співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості;
- Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень.
Модератор: Мирослав Лаврінок, керівник аналітичного напряму Української Гельсінської спілки з прав людини.
14.00 Публічні дискусія “Справедливість під загрозою: як далі документувати воєнні злочини росіян?”
Спікер(к)и:
- Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи;
- Вероніка Вельч, виконавча директорка “Amnesty International Україна”;
- Роман Коваль, керівник департаменту досліджень Truth Hounds.
Модератор: Станіслав Козлюк, журналіст.
18.00 Вечір пам’яті та осмислення: як громадянське суспільство проживає втрати війни
Спікер(к)и:
- Рідні та близькі загиблих представників/-иць громадянського суспільства;
- Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA;
- Лєра Лауда, співзасновниця Платформи пам’яті “Меморіал”, медіаменеджерка, журналістка;
- Антон Лягуша, експерт із публічної історії, декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки.
Модераторка: Тетяна Безрук, керівниця напряму захисту громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA, журналістка.
Читання текстів:
- Марина Пономаренко, поетеса та сценаристка;
- Артем Чапай, письменник, військовослужбовець.
11 червня
10.00 “Кава з правозахисниками”. Показ документального фільму та обговорення на тему “Як Росія перевиховує українських дітей в окупації: Донецьк, Маріуполь, Крим”.
Спікер(к)и:
- Вікторія Новікова, старша дослідниця “Реконінґ Проджект”;
- Юрій Шилов, режисер фільму;
- Пітер Померанцев, виконавчий редактор “Реконінґ Проджект” (онлайн);
- Карім Асфарі, юридичний аналітик “Реконінґ Проджект” (онлайн);
- Максим Демиденко, співзасновник “Архіву війни”.
Модератор: Максімас Мілта, керівник представництва “Реконінґ Проджект” в Україні.
14.00 Публічна дискусія “Історія vs пропаганда: як Україна відвойовує правду про своє минуле?”
Спікер(к)и:
- Владлен Мараєв, історик, краєзнавець, провідний науковий співробітник Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України, співавтор ютуб-каналу “Історія Без Міфів”;
- Олександр Зінченко, історик, публіцист, автор програм Суспільного мовлення, співзасновник сайту “Історична правда”;
- Тетяна Огаркова, літературознавиця, есеїстка, голова міжнародного відділу УКМЦ.
Модераторка: Дарія Гірна, журналістка, авторка ютуб-каналу “Обличчя Незалежності”.
16.30 Публічна дискусія “Коли тебе не існує: як безгромадянство руйнує життя людей” та спецпоказ фільму “Особа без громадянства”
Спікер(к)и:
- Софія Кордонець, керівниця напряму допомоги біженцям, шукачам захисту та особам без громадянства БФ “Право на захист”;
- Анастасія Тиха, режисерка фільму “Особа без громадянства”;
- Андрій Лі, герой фільму “Особа без громадянства”, особа без громадянства;
- Максим Буткевич, правозахисник, громадський діяч.
Модераторка: Альона Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA.
19.00 Публічна дискусія “Стратегія України: що нам треба, щоб вистояти?”
Спікери:
- Мар’яна Беца, заступниця міністра закордонних справ України;
- Євген Глібовицький, директор Інституту фронтиру.
- Марія Берлінська, керівниця ГО “Центр підтримки аеророзвідки”, Victory Drones, співзасновниця БФ “Dignitas”
Модератор: Вадим Карпяк, журналіст.
12 червня
10.00 “Кава з правозахисниками”. Розмова на тему “Право на гідність: як захистити голоси жінок у світі, що змінюється”
Спікерки:
- Ірина Юзик, правозахисниця, проєктна менеджерка Центру прав людини ZMINA;
- Алла Бєлошенко, аналітикиня Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва;
- Оксана Потапова, інтерсекційна феміністка, дослідниця питань миру та безпеки з феміністичної та деколоніальної перспективи (онлайн).
Модераторка: Ана Море, фемактивістка, членкиня правління “Громадського радіо”, радіодокументалістка “Радіо Культура (Суспільне)”.
14.00 Публічна дискусія “Покоління, яке дорослішає у війні: що турбує сучасних дітей і як їх підтримати?” та спецпоказ фільму “Покоління”.
Спікер(к)и:
- Олена Розвадовська, співзасновниця та голова правління БФ “Голоси дітей”;
- Марися Нікітюк, сценаристка та режисерка;
- діти-герої/-ні фільму “Покоління”.
Модераторка: Ольга Бірзул, журналістка, редакторка, культурна менеджерка, розробниця та кураторка кінопрограм, письменниця.