Медіарух закликав припинити тиск на Суспільне та зберегти за ним вечірні прайми телемарафону
Журналістська спільнота “Медіарух” закликала припинити тиск на Суспільне мовлення, зберегти за ним вечірні прайми телемарафону та перестати робити спроби ще більше урізати фінансування.
Про це йдеться у зверненні медійників щодо тиску на Суспільне мовлення.
Звернення адресовано президенту Володимиру Зеленському, голові Верховної Ради Русланові Стефанчуку, очільнику парламентської фракції “Слуга народу” Давиду Арахамії, голові Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микиті Потураєву, голові Комітету з питань свободи слова Ярославу Юрчишину та посольствам країн-партнерів.
Учасники Медіаруху закликали “припинити тиск на Суспільне мовлення, зберегти за ним вечірні прайми телемарафону, зреагувати на неправдиві висловлювання народної депутатки Безуглої” та виділити достатній бюджет мовнику на наступний рік.
У зверненні медійники зазначили, що протягом тижня в публічному просторі відбулася серія інформаційних та інституційних атак на Суспільне мовлення:
- народна депутатка, членкиня фракції “Слуга народу” Мар’яна Безугла в соцмережах “поширила неправдиві відомості про статус мовника, його бюджет та буцімто “оплату праці” членів наглядової ради, які насправді працюють безоплатно з моменту створення АТ “НСТУ”;
- у колі каналів-виробників телемарафону “Єдині новини” “просувають ідею позбавити Суспільне мовлення вечірніх праймових годин, які мають найбільше охоплення аудиторії. Станом на сьогодні вечірні прайми почергово виготовляє кожен мовник-виробник телемарафону”;
- Міністерство фінансів довело Суспільному суму фінансування у 2025-му в розмірі 1,5 млрд грн. Ця сума на 350 млн менше за бюджет мовника у 2024-му і на понад 75% менше, ніж гарантує закон.
“Ми вважаємо збіг цих подій невипадковим і висловлюємо свою рішучу підтримку Суспільному мовленню, яке є прикладом однієї з найуспішніших реформ, втілених після Революції Гідності. Це підтверджують численні моніторинги та свідчення як українських, так і міжнародних організацій. Це відзначає і сама аудиторія мовника, довіра з боку якої зросла із 60,5% у 2020 до 86% у 2023 роках”, – зазначили в заяві.
Медіарух стверджує, що серед усіх мовників марафону Суспільне найзбалансованіше надає слово представникам політичних фракцій у Верховній Раді України. Мовник працює в умовах жорсткого недофінансування, тоді як держава не шкодує грошей на створення нових телеканалів та радіостанцій.
“Всупереч законодавству жодного разу від часу створення Суспільного мовника у 2017 році на його діяльність не було виділено коштів, які б дорівнювали закріпленій на рівні закону нормі гарантованого фінансування у 0,2% від загальної суми видатків державного бюджету. Стандарти інституційної роботи Суспільного мовлення визначаються Радою Європи і включають незалежність у кадровій і редакційній політиці та гарантії належного фінансування”, – додали в заяві.
Медіарух звертає увагу народних депутатів, урядовців та представників комерційних медіакомпаній і продакшенів на те, що будь-який тиск на мовника є неприпустимим. Це, зокрема, і тиск на редакційну політику, фінансовий тиск та поширення неперевіреної чи недостовірної інформації.
Нагадаємо, раніше Комісія з журналістської етики виступила із заявою, в якій висловила свою підтримку Національній суспільній телерадіокомпанії України. Приводом для заяви стали “випади щодо Суспільного мовника зі сторони окремих народних депутатів, а також з’явилася інформація про прагнення виключити суспільного мовника з праймтайм-ефірів Єдиного марафону”.