КЖЕ наголосила на неприпустимості тиску і втручання в редакційну політику Суспільного мовника

Дата: 29 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

Комісія з журналістської етики виступила із заявою, в якій висловила свою підтримку Національній суспільній телерадіокомпанії України. Приводом для заяви стали “випади щодо Суспільного мовника зі сторони окремих народних депутатів, а також з’явилася інформація про прагнення виключити суспільного мовника з праймтайм-ефірів Єдиного марафону”.

Про це йдеться в заяві Комісії з журналістської етики на їхньому сайті. 

Обкладинка: КЖЕ

“У світлі цієї інформації Комісія хотіла б наголосити на своїй підтримці реформи суспільного мовника, яка є одним з успішних прикладів медіареформ часів незалежності. Адже результатом цієї реформи є перетворення неповороткого державного гіганта з обласними філіями, що часто виступали рупорами влади, на конкурентне медіа, яке дотримується стандартів журналістської етики”, – йдеться в заяві.

Комісія нагадала, що про вимогу провести реформу державного ТБ йшлося ще 2005 року на Парламентській асамблеї Ради Європи. Громадянське суспільство працювало над цією реформою з 2014–2015 років, коли було ухвалено Закон України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України”, де закріплені гарантії інституційної, фінансової та редакційної незалежності мовника відповідно до стандартів Ради Європи. Ці ж стандарти вже у 2024 році ввійшли до Європейського акта про свободу медіа на рівні Європейського Союзу.

“Попри забезпечення незалежних виборів менеджменту Суспільного як у 2017, так і у 2021 роках, а також включення Суспільного до різноманітних “білих списків” медіа, що дотримуються журналістських стандартів, виділення закріпленої на рівні законодавства гарантованої фінансової суми у 0,2% від загальної суми видатків державного бюджету на діяльність медіа не відбулося жодного разу від моменту трансформації та злиття усіх місцевих компаній у єдине ПАТ “НСТУ”, – говорять у КЖЕ.

У комісії також зазначили: під час повномасштабного російського вторгнення довіра до Суспільного зросла із 60,5% у 2020 до 86% у 2023 році.

КЖЕ наголосила, що тиск на мовника є неприпустимим, а будь-яке втручання в його редакційну політику “є надмірним втручанням у свободу медіа попри правовий режим воєнного стану”.

“Забезпечення належного функціонування Суспільного, зокрема через його повноцінне фінансування, є запорукою сталості плюралізму думок навіть у воюючій країні”, – підсумували в КЖЕ.

Своєю чергою Суспільне звернулося до голів чотирьох комітетів Верховної Ради з проханням дати оцінку висловлюванням народної депутатки Мар’яни Безуглої, а також розглянути спроби тиску на медіакомпанію та підривання реформи існування незалежного мовника, яка була однією з передумов вступу України до Європейського Союзу.

“Нам дуже прикро, що ми змушені реагувати на систематичні закиди, що з’являються протягом останніх кількох днів у соціальній мережі “Фейсбук” щодо діяльності медіакомпанії”, – заявив мовник.

Зокрема, Суспільне просить від комітетів таке:

  • від Комітету з питань Регламенту, депутатської етики і організації роботи Верховної Ради України – дати оцінку висловлюванням Безуглої;
  • від Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики та Комітету з питань свободи слова – розглянути спроби тиску й поширення токсичних наративів щодо медіакомпанії;
  • від Комітету з питань інтеграції України до Європейського Союзу – дати оцінку спробам підірвати реформу, яка була зобовʼязанням України згідно з угодою про Асоціацію України з ЄС, Угодою між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз, а також зобов’язанням України перед Радою Європи з 2005 року (Резолюція 1466 (2005).

Мовник наголосив на тому, що існування незалежного Суспільного мовлення – одна з передумов вступу України до ЄС.

“Реформа Суспільного Мовлення почалась одразу після Революції Гідності. Успіх трансформації державного медіа в Суспільне неодноразово відзначали в Раді Європи, Європейській комісії, USAID та інших міжнародних організаціях”, – йдеться в заяві.

Також Суспільне має незалежну редакційну політику й незалежні від влади керівні органи – правління та наглядову раду – і продовжує розвиватися та вдосконалюватися. В ефірі Суспільного немає замовних матеріалів, джинси та маніпуляцій.

“Новини Суспільного працюють за найвищими журналістськими стандартами. Це неодноразово підтверджено місцем Суспільного в “білому списку” медіа, який є знаком якості. Наш слот у марафоні “Єдині новини” є найбільш збалансованим, за даними моніторингу незалежних експертів”, – зазначили в компанії.

Суспільне – єдине медіа, яке визначене урядом об’єктом стратегічного значення для економіки та безпеки держави. Там нагадали, що з початку повномасштабної війни не припиняли мовлення і 24/7 об’єктивно подають інформацію на телебаченні, радіо, сайтах, у соцмережах та мобільних застосунках. 

Крім того, мовник додав, що виконує всі норми Закону України “Про  мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. 

“Якщо у когось є обґрунтовані сумніви щодо нашої доброчесності в цьому питанні, будь-яка фізична чи юридична особа може звернутися безпосередньо до Суспільного Мовлення із запитом до відповідних державних, правоохоронних органів чи суду, і Суспільне готове надати вичерпну інформацію та відстоювати свою репутацію й доброчесність”, – йдеться в заяві. 

Також Суспільне навело дані галузевого дослідження Ernst & Young, згідно з яким рівень відставання зарплат на мовнику від аналогічних фахівців на ринку (станом на 1 січня 2024 року в порівнянні з трьома найбільшими приватними медіагрупами країни, які разом із Суспільним брали участь у дослідженні) становить загалом по компанії 48%. 

“Кожен інформаційний вкид на цю тему ми вважаємо спробою позбавити Суспільне законного фінансування, що може призводити, відповідно, до знищення незалежності. Політика Суспільного – прозора, і ми відкриті до будь-яких звернень та запитів не лише народних депутатів”, – йдеться в заяві. 

Нагадаємо, раніше команда Суспільного мовлення назвала спробу повернути мовника під держконтроль “наступом на свободу слова та демократичний розвиток України”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter