Мін’юст: Остаточне рішення щодо мобілізації засуджених та ув’язнених мають ухвалювати у суді
Модель мобілізації засуджених та ув’язнених, яку пропонують у Міністерстві юстиції України, передбачає остаточне ухвалення рішень щодо призову конкретної людини у суді.
Про це розповіла заступниця міністра юстиції Олена Висоцька в інтерв’ю “Ліга”.
Посадовиця каже, що у міністерстві ще тривають дискусії з Міноборони щодо питання мобілізації.
“Ми разом з Міноборони визначимо, хто буде брати участь у відборі таких людей. І попередньо зробити такий відбір, а після цього рішенням суду дозволити або заборонити мобілізувати цю конкретну людину”, – говорить Висоцька.
Висоцька зауважила, що ув’язнені могли б мобілізуватися замість відбування покарання, втім, недоцільно мобілізовувати людей, котрі отримали вироки за злочини проти національної безпеки. За словами посадовиці, існує позиція, що треба утриматися від мобілізації довічно засуджених або інших категорій ув’язнених, проте це також дискутується.
Раніше міністр юстиції Денис Малюська заявляв, що засуджених українців слід мобілізовувати до ЗСУ, не питаючи їхньої думки. Чинне законодавство України забороняє залучати до лав Збройних сил не лише засуджених, які перебувають в ув’язненні, але й тих, хто раніше відбув термін покарання та вийшов на волю.
Верховна Рада попередньо підтримала ідею дозволити засудженим, яких звільнили від відбування покарання з випробуванням, піти до війська. Утім, згідно з текстом законопроєкту, мобілізація засуджених може бути лише добровільною.
Нагадаємо, що хоча чинне законодавство має обмеження щодо мобілізації в’язнів та тих, хто вже відбув покарання і має судимість, чимало з них вже стали на захист України. Їх кількість оцінюють у менш ніж 1% від загальної кількості мобілізованих й серед них є лише ті, хто вже мав досвід у бойових діях.
Україна входить в десяток європейських країн з найбільшою кількістю тих, хто перебуває у місцях позбавлення волі. В середньому 125 ув’язнених припадають на 100 тисяч населення, що є вищим за середній показник по Європі – 106 в’язнів на 100 тисяч населення.
Тисячі українських засуджених перебувають за ґратами, зокрема через різницю з європейськими нормами щодо зберігання наркотиків.