За рік в Україні кількість довічників збільшилась на 15 осіб

Дата: 22 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Станом на 1 лютого 2024 року в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України перебували 43 387 людей, з них 1593 засуджені до довічного позбавлення волі.

Про це йдеться у відповіді Мін’юсту на запит “Громадського”. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Vyacheslav Madiyevskyy\Ukrinform

Якщо порівнювати з даними за минулий рік, то видно, що тюремне населення збільшилось на щонайменше 661 особу, з яких 15 присудили утримання у неволі довічно. Більшість довічників в Україні – чоловіки. 

Довічне позбавлення волі є найвищою мірою покарання за українським законодавством, втім, його в чинному вигляді вважають порушенням прав людини. Річ у тім, що довічні вироки українських судів неможливо переглянути. Відбувши 20 років покарання, засуджені можуть лише звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі. 

Конвенція про захист прав людини не забороняє засуджувати людей до довічного за особливо тяжкі злочини, такі як убивство. Однак у в’язнів має бути як реальна перспектива звільнення, так і можливість перегляду вироку. Україна перебуває на першому місці серед півсотні європейських країн за кількістю в’язнів, які не мають перспективи звільнення.

Якщо ж казати про населення тюрем загалом, то Україна входить в десяток європейських країн з найбільшою кількістю в’язнів. В середньому 125 ув’язнених припадає на 100 тисяч населення, що є вищим за середній показник по Європі – 106 в’язнів на 100 тисяч населення. 

Тисячі українців перебувають за ґратами, зокрема через різницю з європейськими нормами щодо зберігання наркотиків. 

Нагадаємо, що в уряді роздумують про мобілізацію деяких ув’язнених. 

Хоча чинне законодавство має певні обмеження щодо цього питання, чимало з в’язнів вже стали на захист України. Їх кількість оцінюють у менш ніж 1% від загальної кількості мобілізованих, й серед них є лише ті, хто вже мав досвід у бойових діях.

Фотографія обкладинки: AFP 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter