У Сумах патрульний силоміць приймав пологи у жінки, яка не підпускала лікарів: проєкт “Безпечне народження” засудив це

Дата: 16 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

У Сумах у 33-річної жінки розпочалися активні перейми, однак вона не підпускала до себе лікарів, тож ті звернулися по допомогу до поліції. Патрульний, застосовуючи фізичну силу, допоміг прийняти пологи. На цей інцидент звернула увагу засновниця освітнього проєкту “Безпечне народження” Вікторія Лучка, яка наголосила на неприпустимості такого ставлення до жінки в пологах.

Про це вона написала розлогий текст на своїй фейсбук-сторінці. 

Фото: патрульна поліція Сумської області

Як зазначає hromadske, патрульний Дмитро Зуєнко розповів, що лікарі звернулися до поліції, і він разом з напарником, вирішив поїхати та зʼясувати, що сталося. Вже у лікарні Зуєнко без вагань став асистентом, допоміг вмовити перелякану жінку і прийняв пологи. 

Видання БукІнфо додає, що у коридорі поліціянту просто на робочу форму, в якій той патрулює місто, накинули стерильний халат, вдягли шапочку та рукавички. 

“Приїхали, підійшов до залу, де кричала жінка. На мене вдягли халат, маску, шапочку. Сказали: “Заходь, будеш допомагати”. Зайшов, допомагав. Більше потрібна була фізична сила, треба було тримати. Можливо, це був шоковий стан. Вона пручалась і не підпускала нікого, – додав Зуєнко.

За його словами, до його приходу медики вже декілька годин намагалися прийняти пологи, але всі зусилля виявилися марними. Аби “вгамувати” роділлю, потрібна була фізична сила, яку поліцейський і застосував щодо неї.

“Звісно ж, я бачив усе, бо допомагав лікарям. Тримав їй руки та ноги, а в певні моменти – лише ноги, аби вона їх не зводила до купи і не задушила своє немовля. На моїх очах відбувався період переймів та потуг: голівка дитинки то з’являлася, то зникала. А потім нарешті вийшло все тільце! Коли дитя взяли і я почув її крик, одразу ж заспокоївся, бо якщо плаче – значить живе! А потім, коли новонароджену поклали на спеціальний столик і витерли, я побачив, що це дівчинка”, – розповів поліцейський. 

Також видання БукІнфо поспілкувалося з медичною директоркою Сумського обласного перинатального центру Ольгою Бутенко. З її слів, роділлю доправили до медичної установи вже в супроводі правоохоронних органів, але коли вони поїхали, то жінка не давала лікарям навіть до себе доторкнутися. Оскільки у діях жінки ті побачили загрозу медичному персоналу та ненародженій дитині, лікарі викликали поліцію.

Бутенко додала, що питання сумісного перебування матері та дитини ще вирішується, оскільки є певні побоювання. Вона каже, що справою займатимуться соціальні служби. 

Зрештою народилася здорова дівчинка.

Вікторія Лучка звернула увагу на те, що ні поліціянт, ні лікарі не розповіли, чому жінка не підпускала їх до себе. 

“У мене все стерпло всередині: як жінка, яка народжувала, я не розумію, як можна до роділлі застосовувати силу, примусово її тримати, тоді як жінка пручається, намагається вирватись і проживає потуги. І все це відбувається в пологовій залі. Можна припустити, що жінці дискомфортно. Можливо, вона не довіряє лікарям, не хоче певних медичних втручань. Можливо, вона просто хоче, щоб ніхто її не чіпав і самій прийняти свою дитину (і так теж можна!)”, – зазначила вона. 

Також Вікторія наголосила, що будь-які медичні маніпуляції в пологовій залі повинні відбуватись з дозволу жінки, а саме з її інформованої згоди. Відтак тримати роділлю попри її волю, застосовуючи грубу силу, – не свідчить про згоду.

“Жінка все ще субʼєкт в пологах навіть під час потуг (аж не віриться, що про це ще треба писати), яка приймає рішення, яка володіє автономією свого тіла”, – додала Лучка. 

Під оригінальним постом першого заступника начальника департаменту патрульної поліції України Олексія Білошицького, який перший розповів цю історію, є коментар Сумського обласного клінічного перинатального центру.

“Бригада акушерів-гінекологів на чергуванні прийняли роділлю в I періоді пологів, що мала розлади психіки та поводила себе агресивно і небезпечно. Лікарі запросили для допомоги представників поліції, і результатом цієї взаємодії стало народження здорової дівчинки”, – йдеться у ньому. 

Засновниця проєкту “Безпечне народження” зазначила, що таке виправдовування дій бригади тим, що у жінки нібито є психічні порушення, не вкладається в жодні рамки дотримання прав людини, стигматизує людей з психосоціальною та інтелектуальною інвалідністю, накидаючи на них тавро “агресивної та небезпечної поведінки”. Інформація про те, чи дійсно жінка має інвалідність, є конфіденційною. 

“Відкритим залишається також питання ненасильницької роботи з жінками під час вагітності та пологів, які справді мають психосоціальну чи інтелектуальну інвалідність. І принагідно нагадаю: права людей з інвалідністю – це права людини, застосовувати насильницькі методи, як колись привʼязували до ліжка чи іншим способом обмежували свободу заради “блага”, соціуму не гуманно та є прямим порушення Конвенції ООН з прав людей з інвалідністю”, – додала Вікторія. 

Кандидатка юридичних наук Наталя Семчук, яка є авторкою численних статей про репродуктивні права, проаналізувавши цю ситуацію, зазначила, що надавати лікарі могли б допомогу без дозволу у випадку реальної та підтвердженої загрози життю. 

“Тобто, якщо у людини перерізане горло або з серця стирчить ніж. Тоді, коли без медичної допомоги безумовно будуть летальні наслідки. Нормальні пологи не загрожують життю за звичайних обставин. Незвичайні обставини у цьому випадку недоведені”, – додала вона. 

Сам Сумський обласний клінічний перинатальний центр на цей випадок, окрім коментаря під дописом поліцейського, публічно не відреагував. Детальної інформації про стан жінки також наразі немає. 

Нагадаємо, що Всеукраїнська кампанія “Разом – за безпечні пологи!” створила комікс про права людини під час вагітності та пологів. Творці проаналізували найпоширеніші ситуації, що трапляються з майбутніми батьками – від вибору пологового будинку до першого знайомства з дитиною.

Герой коміксу – дитина, яка перебуває в утробі матері та прислухається до голосів із зовнішнього світу. Малюк поступово дізнається, як його мама і тато захищають свої права під час вагітності й пологів, і коментує почуте.

Минулого року ZMINA писала, що у місті Волочиськ Хмельницької області місцева жителька, на імʼя Тетяна Галущакзаявила про знущання з неї під час пологів, унаслідок яких її новонароджена дитина опинилася в реанімації.

За її словами, завідувачка відділу Наталія Безух та інші акушерки, які приймали пологи, “витискали” з Тетяни малюка, били її по обличчю, обзивали та звинувачували в тому, що вона “неправильно тужиться”.

Подібні дії вважаються акушерським насильством. У разі, якщо воно стається, членкиня організації “Природні права Україна” Анна Петровська радить скаржитися в усі можливі інституції – починаючи від головного лікаря аж до місцевого департаменту охорони здоровʼя, і далі вже звертатися до Міністерства охорони здоров’я. Також можна вимагати зібрати комісію, яка має дослідити порушення прав під час пологів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter