У Верховній Раді не хочуть створювати ТСК та проводити слухання про стан адвокатури, яку очолює соратниця Медведчука
Дата:
22 Грудня 2023
Голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури парламентського Комітету з питань правової політики Володимир Ватрас вважає, що не варто створювати тимчасову слідчу комісію (ТСК).
Про це він заявив під час Міжнародної науково-практичної конференції “Адвокатура України: сучасний стан та перспективи розвитку” у Харкові.
Він назвав обвинувачення окремих представників Національної асоціації адвокатів України (НААУ) у колабораційній діяльності, які пролунали, зокрема у ЗМІ, “спекуляціями”.
“Ми глибоко переконані в тому, що держава не має права втручатися в діяльність незалежної самоврядної організації, а навпаки, повинна допомагати їй у посиленні гарантій адвокатської діяльності та роботі, — прокоментував звернення Володимир Ватрас. — Тому зрозуміло, що такі намагання є не зовсім ефективними й правильними, в тому числі у даних сучасних реаліях”.
У НААУ повідомляють, що приводом для ініціювання цього питання став лист народного депутата Костянтина Касая. У ньому він посилався на звернення, у якому йшлося про “системні порушення в діяльності Національної асоціації адвокатів України”, про “перетворення НААУ на злочинне угруповання на чолі з проросійськими адвокатами Ізовітовою, Ківаловим, Лавриновичем, Медведчуком”.
Крім того, у НААУ додали, що це питання розглянули на позачерговому засіданні ради адвокатів України 9 грудня 2023 року. За словами представників органу самоврядування адвокатів, рада побачила достатні підстави, щоб стверджувати про “спроби ведення інформаційної кампанії з дискредитації інституту адвокатури”, що, як розцінює РАУ, може мати наслідком порушення принципів і засад адвокатської діяльності, відповідно до Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.
НААУ заявила, що найближчим часом планує підготувати й подати відповідні заяви до правоохоронних органів та суду, оскільки розцінює поширювану інформацію як недостовірну та як таку, що “містить відомості про події та явища, яких не існувало, неповні відомості та навмисно перекручені”.
У РАУ також заявили, що не знайшли достатніх підстав відповідно до регламенту Верховної Ради для утворення ТСК або ініціювання парламентських слухань. РАУ закликала народних депутатів утриматись від дій, що можуть порушити принцип незалежності адвокатури, як одного із конституційних інститутів правосуддя в Україні.
Напередодні ZMINA повідомляла, що рада адвокатів України відмовилася розглядати звернення голови правління ZMINA Тетяни Печончик про порушення з боку низки кримських адвокатів Правил адвокатської етики та не стала надавати оцінки їхнім діям. РАУ відклала розгляд звернення правозахисниці до завершення воєнного стану.
Як відомо, деякі кримські адвокати, співпрацюючи зі слідством ФСБ, не захищають своїх підзахисних, не звертають уваги на катування та погіршують їхнє становище. В той час НААУ залишає їх чинними адвокатами України.
Така ситуація відбувається на тлі переслідувань у різних формах з боку окупаційної влади низки українських адвокатів у Криму, зокрема Лілі Гемеджи, Еміне Авамілєвої, Айдера Азаматова, Назіма Шейхмамбетова, Еміля Курбедінова. Їх поміщали під варту до ізолятора тимчасового тримання.
З 2017 року громадська ініціатива “Кримська солідарність” задокументувала на українському півострові 15 випадків відкритого тиску окупантів на адвокатів через їхню професійну діяльність. Кримські адвокати пов’язують тиск “поліції” та “спецслужб” зі своєю професійною діяльністю.
НААУ не оприлюднювала жодних позицій щодо переслідувань українських адвокатів на півострові, попри те, що це її обов’язок за міжнародними стандартами та законодавством України.
Тетяна Печончик назвала рішення НААУ №96 про відкладення її звернення до завершення війни подвійними стандартами, оскільки орган адвокатського самоврядування анулював адвокатське свідоцтво Валентину Рибіну під час війни.
Правозахисна спільнота в Україні закликала напрацювати механізми, які дозволять належно реагувати залежно від того, чи адвокати в Криму сумлінно виконують свою роботу і захищають громадян або ж вони зрадили Україну і порушують правила адвокатської етики.
У грудні 2023 року учасники коаліції “Україна. П’ята ранку” до Дня адвокатури представили звіт “Переслідування і приниження: реалії адвокатів в окупованому Криму”.
Раніше Рух “ЧЕСНО” оприлюднив матеріал, у якому описав значний вплив на НААУ з боку кума Володимира Путіна Віктора Медведчука. Адже цей орган адвокатського самоврядування очолює Лідія Ізовітова, яку називають соратницею та подругою Медведчука.