В Україні працюють 11 центрів допомоги тим, хто постраждав від війни чи зазнав насильства
В Україні діють 11 центрів допомоги врятованим, які безплатно та конфіденційно надають соціальну, психологічну та правову підтримку постраждалим від російської агресії.
Про це повідомила перша леді Олена Зеленська.
“Безумовно. Це один із принципів допомоги тим, хто постраждав від війни чи зазнав насильства. Бо ніхто не мусить надавати докази, щоб отримати підтримку, коли перебуває в найбільш вразливому стані”, – акцентувала перша леді.
Таким правилом керуються в центрах допомоги врятованим, які створені, щоб допомагати долати травми війни.
Як зазначається, в цих установах постраждалі отримують комплексну підтримку з різних питань: дізнатися про тимчасовий прихисток і гуманітарну допомогу, отримати кваліфіковану психологічну або правову підтримку.
“Торік я брала участь у відкритті центру допомоги врятованим у Києві. Тоді таких центрів в Україні було лише чотири, однак на сьогодні їх уже 11 у різних регіонах. Бо немає місця в нашій країні, у якому не було б людей, що зазнали насильства. І необов’язково фізичного. Коли через війну люди втрачають усе нажите, це насильство економічне. Коли вони змушені переїжджати й втрачають своє місце в житті, це насильство соціальне”, – зазначила Зеленська.
Такі центри – це установи, створені з ініціативи Офісу віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції за сприяння урядової уповноваженої з питань гендерної політики та за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і місцевих органів влади. Адреси й контактні телефони центрів можна дізнатися на сайті UNFPA.
На думку першої леді, важливо також, що допомога надається безплатно і конфіденційно. Наприклад, коли фахівці центрів працюють із постраждалими від сексуального насильства, адже далеко не всі згодні говорити про нього відверто. За оцінками ООН, постраждалих від сексуального насильства під час війни в 10–20 разів більше, ніж за офіційними даними.
Олена Зеленська переконана, що жодне насильство не має залишитися поза увагою. І ніхто з постраждалих не повинен опинитися з його наслідками наодинці.
Нагадаємо, у березні поточного року на Харківщині почала діяти регіональна психологічна служба. Її фахівці – мобільні групи психологів та спеціалістів психосоціального супроводу, які допомагають людям, що пережили російську окупацію.