Розвідка попереджає світ, що росіяни замінували хімзавод “Кримський титан” в окупованому Армянську та готуються до техногенної катастрофи (доповнено)

Дата: 12 Червня 2023
A+ A- Підписатися

Російські військові готують техногенну катастрофу на хімзаводі “Кримський титан” у тимчасово окупованому Армянську на півночі Кримського півострова. 

Про це заявило Головне управління розвідки Міноборони України. 

В українській розвідці вказують, що через вчинений ворогом теракт на Каховській ГЕС і, як наслідок, відсутність води в Північно-Кримському каналі процеси виробництва на заводі “Кримський титан” в Армянську порушені до критичного рівня.

“Відновити роботу в мінімально належному режимі росіяни вважають за неможливе. На території тимчасово окупованого Армянська циркулює інформація про ймовірну зупинку “Кримського титану”. Водночас інженерні підрозділи окупаційної армії впродовж останніх декількох днів мінують цехи підприємства, які наразі продовжують працювати та закладають вибухівку на заводській та прилеглій території”, – мовиться в повідомленні.

У розвідці підкреслюють, що теракт на підприємстві “Кримський титан”, до якого готуються російські загарбники, означатиме штучну техногенну катастрофу, жахливу за своїми наслідками. 

Як відомо, на холодильному обладнанні “Кримського титану” використовується близько 200 тонн технологічного аміаку.

У разі вибуху на заводі аміачна хмара, залежно від напрямку вітру, накриє прилеглі райони за пів години.

Під загрозою передусім опиняться окуповані Армянськ, Красноперекопський район та південні райони Херсонщини.

Наразі окупанти готують до евакуації представників окупаційної адміністрації і місцеве населення.

На переконання правозахисної організації “Крим SOS”, мінування заводу “Кримський Титан” “вчергове доводить, що Росія системно порушує закони та звичаї війни”. Кримські правозахисники нагадують, що провокації Росії на території підприємства можуть спричинити тяжкі екологічні наслідки для України.

Аналітика Крим SOS Євген Ярошенко констатував, що мінування території підприємства – порушенням законів та звичаїв війни, що стосуються захисту довкілля. Зокрема йдеться про ст. 35 та ст. 55 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), Конвенції про заборону військового або будь-якого ворожого використання засобів впливу на природне середовище (Конвенція ЕНМОД) та звичаєве міжнародне гуманітарне право (норми 43-45).

“В зоні можливого впливу ПрАТ “Кримський титан” знаходяться два водно-болотних угіддя міжнародного значення та 12 об’єктів природно-заповідного фонду України. До переліку таких об’єктів входять Кримський природний заповідник, біосферний заповідник “Асканія-Нова”, національні природні парки “Азово-Сиваський”, “Олешківські піски”, “Джарилгацький” та “Нижньодніпровський”, – мовиться у другій частині дослідження Крим SOS.

Як відомо, після військової операції Росії із захоплення Кримського півострова, 2018 року “Кримський титан” уже став причиною екологічної загрози для жителів півострова та Херсонщини. У ніч на 24 серпня того року стався викид небезпечних речовин у повітря. За попередніми даними досліджень, причиною забруднення є випаровування вмісту кислотонакопичувача, який “Кримський Титан” використовує. Через викид чимало мешканців Армянська зазнали ураження дихальних шляхів.

Підприємство “Ukrainian Chemical Products” (раніше — “Кримський титан”) розташований у тимчасово окупованому росіянами місті Армянськ. Завод виробляє діоксид титану, який використовується в целюлозній промисловості, виробництві синтетичних волокон, гумових виробів, пластику, термостійкого та оптичного скла, білої емалі, керамічних діелектриків. Також підприємство займається виробництвом мінеральних добрив, сірчаної кислоти, алюмінію, сульфатів, рідкого натрієвого скла.

Нагадаємо, що вранці 6 червня російські війська підірвали Каховську ГЕС. Рівень води в селах та містах швидко підвищується, через загрозу затоплення на правому березі Дніпра проводиться евакуація населення.

Верховна Рада просить міжнародну спільноту, зокрема Організацію Об’єднаних Націй, визнати підрив Каховської ГЕС росіянами екоцидом та геноцидом українців.

Заступник Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс заявив, що РФ не допускає їхніх представників на лівий берег Херсонщини, щоб допомогти потерпілим унаслідок підриву Каховської ГЕС.

За його словами, ООН допомагає потерпілим здебільшого через українські організації. Загалом ООН уже вдалося дістатися до 30 тисяч потерпілих на правому березі Дніпра, щоб допомогти їм. Проте доступу до тимчасово окупованого лівого берега Росія досі не надала.

Через підрив Каховської ГЕС армією РФ близько 700 тисяч людей втратили належний доступ до питної води як на окупованих територіях, так і на підконтрольних Україні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter