На Херсонщині російські окупанти викрали батьків загиблого учасника АТО та ще одного цивільного
“Причиною викрадень військовослужбовцями РФ на Херсонщині трьох мирних жителів стала їхня відмова співпрацювати з окупаційною владою та проукраїнська позиція”, – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що в тимчасово окупованому місті Берислав озброєні російські військовослужбовці прийшли до квартири, де мешкав 55-річний чоловік. Окупанти силоміць забрали чоловіка, нині його місце перебування встановлюється. Відомо, що зниклий мав активну проукраїнську позицію.
У Новокаховській територіальній громаді окупанти вивезли в невідомому напрямку подружжя. Чоловіка та дружину забрали з власного будинку.
“Зниклі є батьками Героя АТО, який віддав своє життя у війні проти підступного окупанта в Україні”, – інформують у поліції.
За фактами викрадення людей відкрито кримінальні провадження за ч. 1 ст. 438 “Порушення законів та звичаїв війни” Кримінального кодексу України (карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років).
Загалом кількість полонених росіянами цивільних українців сягає понад 1,5 тисячі.
Херсонщина, за підрахунками правозахисників Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини, є однією з лідерок за кількістю викрадень в Україні.
Як відомо, насильницькі викрадення мерів українських міст та активістів можна кваліфікувати як злочини проти людяності, вважають в ОБСЄ.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.