В Україні лише 7% відділень поліції мають достатньо кімнат для затриманих
Станом на 1 січня 2017 року лише 49 із 676 (7%) територіальних органів поліції України були обладнані трьома кімнатами для доставлених осіб, що відповідає виданому у 2009 році наказу №181 про нормативи умов утримання правопорушників у кімнатах для затриманих та доставлених (КЗД).
Водночас у 197 відділеннях (29% від загального числа) кімнат для затриманих та доставлених немає взагалі. Ще у 215 підрозділах поліції (32% від загального числа) в наявності лише 1 така кімната з можливістю розміщення в ній однієї людини.
Такі дані з посиланням на інформацію, надану Нацполіцією, наводить у своїй публікації інтернет-альманах “Антидот”.
Зважаючи на ці дані, Національна поліція України масштабно і систематично порушує права затриманих або просто доставлених у поліцію громадян.
Адже згідно з вищезазначеним указом при кожній черговій частині органу поліції повинно бути не менше 3 кімнат для затриманих, оскільки спільне утримання чоловіків і жінок, дорослих і неповнолітніх, громадян України та іноземців, засуджених і не судимих, здорових і хворих категорично заборонено.
Крім того, в указі чітко описані параметри КЗД. Там повинно бути не менше 4 кв. метрів площі на одну людину, тапчан з матрацом і свіжою постільною білизною, закрита туалетна кабінка, підключений до водопроводу умивальник, примусова вентиляція, вікно з можливістю провітрювання, штучне освітлення, столик для прийому їжі. А як бонус до комфортного проведення часу, кожному гостю МВС гарантує відсутність наручників, пам’ятку з його правами, папір з ручкою і конвертом для написання скарги прокурору, а за тривалого затримання (від 3 годин до 3 діб) – регулярне триразове харчування і годинну прогулянку на свіжому повітрі.
Видання змоделювало ці умови в графічному редакторі.
А нижче розміщені фото реальних кімнат для затриманих.
“Але навіть у такі невибагливі камери поліпшеного планування, звично іменовані в народі “обезянниками”, у поліції потрапляють лише нечисленні щасливчики. Усі інші доставлені і затримані смиренно перечікують де доведеться: якщо пощастить, просто в службовому кабінеті зі скутими за спиною руками, якщо ні – десь у котельні, будучи пристебнутими наручниками до батареї опалення”, – пише “Антидот”.
Крім того, виявилося, що дані про кількість КЗД від центрального управління Нацполіціі не збігаються з даними, отриманими на місцях.
“Ми замислилися: а чи знає про проблему керівництво поліції, яке так завзято обстоює необхідність збільшення терміну адміністративного затримання для окремих категорій порушників з 3 до 24 годин. А тому вирішили перевірити ще раз статистику, отриману від Департаменту кадрового забезпечення НПУ, і направили до обласних управлінь поліції інформаційні запити про наявність кімнат для затриманих та доставлених в їхніх регіонах”, – ідеться в публікації.
Так, за даними Національної поліції України, у Закарпатській області кімнати для затриманих і доставлених функціонують при 15 місцевих органах поліції. Водночас поліція Закарпаття повідомила, що такі кімнати є тільки у 8 відділах та відділках.
Національна поліція України вважає, що в Кіровоградській області ізоляцію доставлених в підрозділи громадян забезпечує 21 кімната для затриманих, а ось сама поліція Кіровоградської області проінформувала, що таких кімнат всього лише 14.
І, нарешті, у Полтавській області на переконання всеукраїнського поліцейського начальства 29 органів поліції обладнані кімнатами для затриманих і доставлених. А управління НПУ в Полтавській області повідомило, що насправді КЗД є тільки в 6 територіальних підрозділах поліції і помістити в них можна лише 10 осіб. І це на всю Полтавську область з 32 поліцейськими відділами та відділеннями і майже з 20 тисячами виявленими в 2016 році адміністративними правопорушниками.
Видання також називає однією з причин недостатньої кількості КЗД те, що їх масово закривала прокуратура за невідповідність встановленим МВС стандартам.
“Кількість кімнат для затриманих та доставлених тануло буквально на очах і зараз по їх залишку можна судити про відданість обласного прокурора ідеалам прав людини”, – пише “Антидот”.
На думку видання, відсутність в органах поліції кімнат для затриманих та доставлених просто змушує співробітників здійснювати посадові проступки. Тут і нескладання протоколу про затримання, і фіктивне повторне затримання, і фальсифікація службової документації з метою приховування періоду перебування громадянина в поліції, і порушення процедури особистого огляду, і незаконне вилучення речей, і позбавлення права на допомогу адвоката, і перевищення встановленого часу утримання в наручниках.