Засуджені за воєнні злочини в Україні можуть утримуватись в інших країнах – Верховний Суд
Засуджені за воєнні злочини в Україні та військовополонені можуть також утримуватися у місцях позбавлення волі в інших країнах. Навіть якщо Росія не сприйматиме і не виконуватиме вироки українських судів, щойно ці особи перетинатимуть кордон і опинятимуться на території інших країн, їх мають затримувати й передавати для відбування покарання.
Про це заявив голова Верховного Суду Всеволод Князєв в інтерв’ю “Укрінформу”.
Князєв зазначив, що відбування покарання в Україні чи за кордоном – це питання міждержавної угоди. За його словами, велику кількість військовополонених і злочинців Україна буде не в змозі прогодувати. Крім того, є побоювання міжнародної спільноти, що в Україні до цих осіб може бути гірше ставлення в місцях позбавлення волі.
“Тому на сьогодні як основна ідея обговорюється можливість тримання цих військовополонених і засуджених у місцях позбавлення волі за межами України, хоча б частково. Можливо, це буде частково в Україні, частково – за кордоном”, – сказав голова ВС.
Стосовно розподілу справ між Україною та Міжнародним кримінальним судом Князєв зауважив, що українські суди могли б розглядати всі справи щодо всіх воєнних злочинів, вчинених на території України, за винятком тих, які розглядатиме МКС.
“Зрозуміло, що потужності МКС є дуже обмеженими, і розглянути тисячі або десятки тисяч злочинів, які були вчинені на території України, ця установа, на жаль, не зможе. Тому, я думаю, що МКС має зосередитись на розгляді найбільш важливих справ, що стосуються політичного і військового керівництва Російської Федерації — це теж буде велика кількість справ. А що стосується злочинів, які вчинені менш впливовими особами, офіцерами і солдатами Російської Федерації, то вони мають розглядатися судами України з винесенням відповідних вироків”, – підсумував голова Верховного Суду.
Раніше ZMINA писала, що розслідувати воєнні злочини, скоєні російськими окупантами в Україні, допомагатимуть близько пів сотні експертів Консультативної місії Європейського Союзу. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну місія дещо змінила свій мандат, зайнявшись, в тому числі розслідуванням воєнних злочинів та міжнародних злочинів, для цього іноземні експерти співпрацюють з місцевими правоохоронними органами.
Як відомо, Офіс президента запустив роботу інформаційної системи “Книга катів України” з верифікованими даними російських військовослужбовців, які скоїли воєнні злочини проти українців. Надалі перевірені дані будуть використані правоохоронними органами, міжнародними судами та спеціальним міжнародним трибуналом для розслідування злочинів РФ в Україні.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.