Як не стати заручником держави-агресорки, якщо ви опинилися на території Росії

Дата: 13 Квітня 2022 Автор: Єлизавета Сокуренко

Щодня з’являється дедалі більше інформації про те, що десятки тисяч українців з окупованих територій примусово вивозять до Росії. Примус не завжди пов’язаний із загрозами зброєю – відсутність вибору, куди виїжджати, теж є примусом. Частина жителів самі намагаються врятуватися від військових дій іноді єдиним можливим для цього шляхом – через Росію. А потім – виїхати звідти до інших країн.

Примусово депортовані громадяни України стикаються зі значними труднощами на території Росії. Вони часто не мають грошей, засобів зв’язку, іноді – паспортів та документів на дітей. Водночас їх розміщують у закритих “таборах” у різних куточках Росії, які вони не можуть залишити з власної ініціативи.

Через це українці змушені тимчасово залишатися на території держави-агресора. Щоб не стати жертвами обману чи маніпуляцій з боку посадовців, для таких громадян актуальними є питання їхнього юридичного статусу та базових гарантій.

Громадська організація, що консультує українців, які опинилися на території Росії, допомогла виданню ZMINA зібрати відповіді на поширені запитання.

 
Що робити, якщо вас чи ваших близьких примусово депортували до Росії?

У зв'язку з війною в Росії зараз не працюють посольства України, тому допомогу українцям готові надавати в посольствах України сусідніх з Росією держав.

Контакти посольств можна знайти тут.

Також варто звернутися на гарячу лінію Національного інформаційного бюро за телефонами 16 48 та +38 044 287 81 65.

Чи потрібно після приїзду на територію Росії обов'язково ставати на міграційний облік?

Ні. Згідно з абзацом 2 статті 1 російсько-української угоди про безвізові поїздки від 16 січня 1997 року, громадяни України можуть не ставати на міграційний облік (реєструватися) в Росії, якщо прибули на строк менш ніж 90 днів.

Проте перебування в країні без реєстрації може спричинити проблеми в разі контактів з поліцією та посадовцями. Тому адвокати радять за можливості її оформити.

Які види притулку передбачає Росія?

Статус біженця та тимчасовий притулок. Перший надають безстроково, другий – на один рік з можливістю продовження. Статус біженця отримати майже неможливо, і він лише формально гарантує ті самі права, що й для росіян.

У людей, які отримали тимчасовий притулок, більш обмежений обсяг прав. Так, вони мають право законно перебувати в Росії, право працювати без патенту або дозволу на роботу, які потрібні іншим іноземцям, право отримати поліс обов'язкового медичного страхування.

 
Чи передбачено соціальну допомогу тим, хто отримав тимчасовий притулок?

Ні, такі люди мають право лише на безоплатну медичну допомогу.

Якщо я отримаю статус біженця, що буде з моїм паспортом?

Якщо вас визнали біженцем, то, отримуючи відповідне посвідчення, ви будете змушені під розписку здати у відділ роботи з біженцями на зберігання свій паспорт.

Посвідчення біженця слугує паспортом на території Росії. Для виїзду за межі країни можна отримати проїзний документ біженця.

Якщо паспорт потрібен для будь-яких дій, ви зможете отримати його за заявою, але після – обов'язково повернути.

А в разі отримання тимчасового притулку?

Паспорт забирають, так само як і у випадку зі статусом біженця.

Паспорт вам повернуть лише після закінчення терміну надання тимчасового притулку.

Чи можу я перетнути кордон з таким посвідченням?

Ні, це неможливо.

Тільки якщо за заявою забрати паспорт. Повернення до України призведе до втрати тимчасового притулку, як і статусу біженця.

У Росії я можу перебувати лише там, куди мене привезли?

Ні, ваша свобода пересування в межах країни не обмежена. Проте ви повинні реєструватися там, де мешкаєте. А під час переїзду до іншого регіону зніматися з обліку в одному відділі біженців і ставати на облік в іншому.

12 березня цього року уряд Росії видав постанову про розподіл біженців з України за суб'єктами федерації. У ній зазначено максимальну чисельність біженців, яку кожен суб'єкт має прийняти.

Цей розподіл означає не обов'язок біженців перебувати в тому регіоні, куди їх спочатку доставили, а обов'язок регіональної влади прийняти та надати допомогу (насамперед у вигляді розміщення та харчування) певній кількості біженців. На це регіонам з федерального бюджету виділяють кошти.

Для біженців це означає, що в разі переїзду до регіону, де квота на розміщення нульова чи вже вичерпана, їм доведеться розв'язувати проблему розміщення самостійно.

Чи можна перебувати на території РФ без звернення по ці статуси? Якщо так, то як довго?

Так. Громадяни України, як і громадяни інших країн, з якими Росія має безвізовий режим перетину кордонів, можуть перебувати на її території 90 діб без оформлення будь-якого статусу.

Якщо мені довелося подати заяву на статус біженця або отримання притулку, але я хочу відмовитись і виїхати з Росії, чи це можливо?

Так, можливо. Ви можете подати до відділу біженців відповідну заяву про відмову від статусу біженця.

Що в Росії чекає на дитину без супроводу або без документів?

Її передадуть органам опіки, які ухвалюють рішення про її визначення на якийсь час до дитячого закладу та вживають заходів щодо пошуків батьків або близьких родичів.

У звичайний час дитину зазвичай відправляли на батьківщину.

Зараз же Росія вдалася до кричущого порушення Концепції про права дитини – російська влада готує зміни до законодавства, які дозволять росіянам усиновлювати дітей з України за спрощеною процедурою. Такі дії є незаконними.

 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter