“Медіарух” вимагає припинити тиск на журналіста Юрія Бутусова

Дата: 29 Листопада 2021
A+ A- Підписатися

Тиск представників держорганів на журналіста, головреда “Цензор.Нет” Юрія Бутусова є неприпустимим, а Державне бюро розслідувань (ДБР) не має ставати інструментом для політичних розправ.

Про це йдеться в заяві “Медіаруху” – спільноти, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій, оприлюдненій 29 листопада.

Джерело: фейсбук-сторінка Юрія Бутусова

Приводом для заяви стало повідомлення ДБР від 28 листопада про розпочате кримінальне провадження, в межах якого слідчі вивчають відео, яке виклав Бутусов на власній фейсбук-сторінці.

На ньому журналіст стріляє з гаубиці Д-20 калібром 152 мм. Кримінальне провадження відкрито за статтями 414 (“Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення”) та 437 ККУ (“Планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни”).

Сам Бутусов назвав такі дії “помстою” президента Володимира Зеленського за конфлікт на пресмарафоні 26 листопада.

У заяві “Медіаруху” наголошується на тому, що вказані статті Кримінального кодексу не стосуються цивільних, якщо тільки немає додаткових обставин. На сайті ДБР також вказано, що “у підслідності ДБР – найвищі посадовці, судді, працівники правоохоронних органів, ті, хто вчинив воєнні злочини”.

До того ж розміщене повідомлення на офіційній сторінці ДБР про те, що нібито певна особа скоїла певний злочин, порушує не тільки презумпцію невинуватості, а й передбачену законодавством процедуру розслідування, зокрема визначення підозрюваного у вчиненні злочину.

“Ми вважаємо, що такі дії ДБР є тиском на Юрія Бутусова і мають тягнути за собою кримінальну відповідальність, передбачену статтею 171 Кримінального кодексу України”, – наголосили журналісти.

На їхнє переконання, для оцінювання етичності чи неетичності дій журналіста існують саморегулівні організації, наприклад Комісія з журналістської етики. І це не входить до повноважень ДБР, Міністерства оборони або інших держорганів.

“У середовищі українських журналістів є різні погляди на прийнятність вчинку Юрія з погляду професійної етики, але ми всі солідарні в тому, що цей вчинок не може бути приводом для тиску з боку влади”, – йдеться в заяві.

Нагадаємо, що Бутусов у День пам’яті жертв Голодомору, 27 листопада, оприлюднив у соцмережі відео, де він стріляє з гаубиці Д-20 калібром 152 мм зі словами: “по окупантах вогонь”. Пізніше журналіст уточнив, що відео було відзняте дуже давно на тренуваннях.

ДБР відкрило кримінальне провадження щодо дій на відео. Також тут заявили, що оприлюднення таких матеріалів завдає шкоди інформаційній безпеці України та дозволяє представникам країни-агресора посилювати тиск на державу.

Оприлюднення відео засудили й у Міноборони, сказавши, що “в умовах гібридної війни ворог уже почав використовувати його у своїх пропагандистських інтересах”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter