Під СБУ мітингували проти видворення з України білоруських активістів
Кілька десятків людей вийшли на мітинг під стінами Служби безпеки України проти повернення в Білорусь активістів, яким там загрожує переслідування.
Про це повідомляє кореспондентка видання ZMINA.
Йдеться про Олексія Боленкова, який живе і працює в Україні з часів Майдану та, зокрема, бере тут участь в акціях протесту проти поліцейського свавілля, та Артура Кондратовича, який виступав у Білорусі проти “податку для дармоїдів“, а тепер подав клопотання про отримання в Україні політичного притулку.
Поблизу акції на захист білоруських активістів зібрався контрмітинг ультраправих, де звучали гасла “Терористи, геть з України”.
Обидва мітинги відбувались мирно, із будівлі спецслужби до протестувальників ніхто не вийшов.
Як відомо, СБУ намагається вислати Олексія Боленкова за межі України з 21 квітня цього року, коли співробітники прийшли до нього додому і хотіли одразу ж вивезти його на кордон, але активіст подав скаргу до суду на це рішення спецслужби. Пізніше стало відомо, що те саме хотіли зробити з Артуром Кондратовичем, але силовики не змогли його видворити через те, що активіст перебуває в процесі отримання притулку.
Як з’ясувалося згодом в процесі розгляду скарги Боленкова в Шевченківському районному суді Києва, СБУ вважає його особою, яка загрожує суверенітету та територіальній цілісності України, на підставі, зокрема, постів анонімного телеграм-каналу ультраправих “Вольєр”, який неодноразово критикували правозахисні організації через профайлінг активістів та заклики до насильства.
За даними, на які посилається СБУ, Боленков є анархістом та в Україні нібито був причетний до нападів на діячів правого крила та ветеранів (один з них, Дмитро Вербич, ім’я якого згадувалося в цьому контексті, у відповідь записав відеозвернення, де заявив про непричетність саме цієї людини до нападу на нього), а також брав участь в акціях біля посольств Білорусі й Туреччини, на яких, як зазначив представник СБУ на засіданні 16 червня, був ризик застосування насильства з боку протестувальників. Водночас даних про те, що демонстранти справді застосовували насильство, відомство не наводить.
Окрім того, СБУ посилається на дані Інтерполу, за якими Боленкова розшукує Білорусь нібито у зв’язку з імовірною причетністю до підпалу будівлі податкової інспекції в Гомелі у 2017 році. Водночас адвокати активіста Яна Мороз та Євген Чекарьов стверджують, що цю справу білоруські силовики закрили. Також вони наводили інформацію, отриману від Офісу генпрокурора, за якою їхній підопічний не є підозрюваним у жодному кримінальному провадженні в Україні.
18 червня суддя Дмитро Мальцев пішов у нарадчу кімнату, але потім повернувся, постановивши продовжити розгляд. Відтак 22 червня Шевченківський районний суд Києва відмовив у задоволенні скарги Боленкова. Суддя зауважив, що суд “не встановив даних щодо наявності загрози безпеці, свободі, здоров’ю чи життю позивача”, оскільки позивач не надав доказів цьому. Не взяв суддя до уваги й “повідомлення про припинення кримінального провадження щодо Боленкова в Білорусі”. За словами Мальцева, невідоме офіційне походження документа, а також немає офіційного перекладу з російської мови.
Адвокати активіста подали скаргу до апеляційної інстанції. Невдовзі повинен початись розгляд цієї справи.