Євросоюз очікує, що Україна таки виконає рекомендації Венеціанки щодо е-декларацій активістів
Євросоюз продовжує очікувати, що Україна скасує вимоги е-декларування антикорупційних активістів, незважаючи на те, що крайній термін перегляду відповідного закону пройшов ще минулого тижня.
Про це йдеться у коментарі представництва ЄС в Україні, повідомляє “Європейська правда”.
“Євросоюз і надалі очікує, що українська влада скасує поправки (ухвалені у 2017 році), які розширюють коло тих, на кого поширюється зобов’язання подавати е-декларації, з офіційних осіб на представників громадянського суспільства”, – зазначили в представництві.
Водночас в ЄС не уточнили, на кого вони покладають відповідальність за ситуацію, що склалася. Свій заклик вони адресували “українській владі” в цілому.
“Ми розраховуємо, що Україна приведе (власне законодавство) у відповідність до рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи”, – підкреслили в представництві.
В дипмісії також зауважили, що вважають поточні зобов’язання неприпустимим втручанням у роботу громадських організацій.
“Громадянське суспільство повинно мати можливість працювати без надмірних перешкод та втручання”, – наголосили в представництві.
Нагадаємо, у липні минулого року Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроекти №6674 (про зміни до закону про громадські об’єднання) та №6675 (про зміни до Податкового кодексу), у яких передбачається посилення звітності неприбуткових організацій, зокрема за освоєння міжнародної грошової допомоги, та відповідальності за помилки у таких звітах. Низка громадських організацій, зокрема правозахисних, назвала норми цих законопроектів дискримінаційними.
З 1 січня 2018 для державних чиновників почався процес реєстрації електронних декларацій за 2017, який триватиме до 1 квітня. Цього року декларації мають подавати також представники некомерційних організацій. Правозахисники закликають українську владу припинити переслідування антикорупційних активістів в Україні. Раніше Європейський Союз також наголосив, що е-декларування для активістів створює невиправданий тиск на неурядові організації.
16 березня цього року Венеціанська комісія спільно з БДІПЛ ОБСЄ надала висновок щодо зазначених законопроектів. Міжнародні експерти розкритикували ці законопроекти і відзначили “надзвичайну важливість, щоб вимоги електронної декларації для антикорупційних активістів були скасовані до 1 квітня 2018 року”.
22 березня під час засідання Верховної Ради України депутати не проголосували про включення до порядку денного жодного із законопроектів про відтермінування е-декларування для членів громадських організацій.