У Росії заарештували журналіста, який висвітлював акцію на підтримку Навального
У Росії Жовтневий районний суд Тамбова заарештував на 30 діб позаштатного кореспондента фінської телерадіокомпанії IRR-TV Сергія Степанова за нібито участь у несанкціонованій акції протесту 21 квітня.
Про це 29 квітня повідомив Комітет захисту журналістів (CPJ) з посиланням на інформацію адвоката Дениса Турбіна в телефонному інтерв’ю.
Правозахисник повідомив, що судове засідання тривало лише 15 хвилин. Суддя проігнорував пресреліз Степанова і розпорядчий лист, який доводив, що той лише висвітлював протест на підтримку лідера російської опозиції Олексія Навального як журналіст, а не брав участі в ньому.
Те, що Степанов був у відрядженні в день, коли відбувся вказаний мітинг, підтвердив також гендиректор IRR-TV Ханну Хаук.
Адвокат журналіста уточнив, що під час заходу до Степанова підійшли співробітники поліції, коли він знімав мітинг і опитував учасників. Вони дозволили йому продовжувати репортаж після того, як він показав їм своє журналістське посвідчення та лист відрядження. Але наступного дня силовики заарештували, звинуватили та визнали Степанова винним у незаконній участі в акції протесту.
Координаторка програми CPJ у Європі, Центральній Азії та Нью-Йорку Гульноза Саїд закликала владу РФ негайно звільнити журналіста, помилково звинуваченого в участі в акції протесту.
Вона наголосила на тому, що російські правоохоронні органи мають припинити спроби залякування та переслідування журналістів “задля того, щоб вони не висвітлювали подій, які становлять національний інтерес”.
30 квітня в Тамбовському обласному суді розглядалася апеляція на арешт Степанова. Згідно з інформацією на сайту суду, його залишили під вартою.
У повідомленні CPJ також ідеться, що 27 квітня поліція ненадовго затримала кілька журналістів по всій Росії за висвітлення мітингів на підтримку Навального. Зокрема, кореспондентів незалежного мовника “Дождь” Олексія Коростельова, незалежної радіостанції “Эхо Москвы” Олега Овчаренка, проурядового новинного сайту “Комсомольська правда” Олександра Рогоза, главу відділу фотознімання телеканалу RTVI Івана Краснова. Всіх їх згодом звільнили без висунення звинувачень.
Цього ж дня, 27 квітня, поліція допитала репортера “Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода” Антона Сергієнка та кореспондентку незалежного новинного сайту “Медуза” Христину Сафронову у зв’язку з їхньою ймовірною участю в акціях протесту, йдеться в повідомленні.
28 квітня співробітники поліції ненадовго затримали та допитали кореспондента незалежної польської супутникової телекомпанії “Белсат ТБ” Георгія Мальца через його ймовірну участь у мітингу 21 квітня, який він висвітлював для телекомпанії.
За словами юристки Центру захисту ЗМІ в Москві Світлани Кузеванової, таке переслідування журналістів через висвітлення акцій протесту було “своєрідним психологічним тиском і залякуванням”.
Нагадаємо, що на початку поточного року Навальний, який провів чотири місяці на лікуванні в Німеччині після отруєння “Новачком”, прилетів назад до Росії. Опозиціонера затримали одразу після прильоту та відвезли до відділку поліції, де й провели над ним перший суд. Відпустити опозиціонера на волю вимагали правозахисники й, зокрема, влади США, Канади, ЄС та України.
Під час численних акцій на підтримку Навального російські силовики затримували сотні журналістів та активістів.
Після ув’язнення Навального міжнародна правозахисна організація Amnesty International спочатку визнала його в’язнем сумління, однак згодом скасувала своє рішення. Причиною цього були висловлювання Навального, які він робив на початку 2000-х як член російського націонал-демократичного руху “Народ”. У декількох рекламних роликах росіянин розповідав про націоналізм, супроводжуючи свої слова кадрами з ультраправими погромами ринків та фотографіями мігрантів.