На Тернопільщині жінку намагались оштрафувати за те, що син пропускав дистанційне навчання
Шумський районний суд у Тернопільській області не став штрафувати та обмежився усним зауваженнями в справі щодо місцевої жительки, яку звинувачували в невиконанні батьківських обов’язків. Її син не відвідував дистанційних уроків, адже вдома не було інтернету.
Про це йдеться в матеріалах справи на сайті Єдиного державного судового реєстру.
У березні минулого року в усіх навчальних закладах та дитячих садках України запровадили карантин через епідемію коронавірусу. Школярі більш ніж два місяці мали навчатися дистанційно, що спричинило обурення серед батьків. Спочатку для учнів 5–11-х класів уроки з 11 предметів транслювали українські телеканали та ютуб-канал Міністерства освіти і науки, а згодом на численні прохання батьків та вчителів аналогічні уроки запровадили для учнів 1–4-х класів.
Згідно з матеріалами справи, 15-річний син жінки під час дистанційного навчання не виходив на зв’язок з учителями та мав багато пропусків. Мати визнала провину під час засідання, однак розповіла, що школяр не міг навчатись, адже в їхньому будинку не було інтернету. Судді, які розглядали справу, вирішили звільнити жінку від штрафу, що міг сягнути від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, за малозначністю порушення.
Жителька Тернопільщини стала не першою, кого намагалися притягнути до відповідальності за невиконання батьківських обов’язків через незабезпечення належних умов навчання. За даними видання “Ліга”, у судовому реєстрі з початку року опублікували десятки схожих справ. Так, у лютому в Чернівецькій області суд закрив подібну справу щодо місцевої жительки. Вона, згідно з матеріалами суду, не змогла забезпечити навчання дітей, адже в неї був зламаний телефон.
Нагадаємо, що освіта є одним з основних прав людини, що закріплено в статті 26 Загальної декларації прав людини. Гарантують його також стаття 53 Конституції України та Закон України “Про освіту”. Згідно з дослідженнями Світового банку й Організації економічного співробітництва та розвитку, рівень освіти людини прямо впливає на її доходи та зайнятість у майбутньому, а також на тривалість життя та соціальну залученість.
Після закриття шкіл на карантин 463 мільйони дітей у світі не змогли отримати доступ до дистанційного навчання. Відомо, що лише 15% українських дітей з інвалідністю мають доступ до інклюзивної освіти. Багато таких дітей живуть у малозабезпечених сім’ях, у яких подекуди немає необхідної техніки для навчання.
Фотографія обкладинки: DW