Верховний Суд відмовився переглядати справу довічника Панасенка
Велика палата Верховного Суду відмовилася відкривати провадження за заявою засудженого до довічного позбавлення волі Володимира Панасенка. Чоловік, якого, на думку правозахисників, відправили за ґрати за сфабрикованою справою, просив суддів переглянути рішення Вінницького міського суду та ухвалу Апеляційного суду Вінницької області щодо відмови в його достроковому звільненні на підставі Європейської конвенції та Конституції.
Про це з посиланням на ухвалу повідомив на сторінці у фейсбуку правозахисник Вадим Човган.
У вересні 2008 року Апеляційний суд Львівської області засудив Панасенка до довічного позбавлення волі. Покарання чоловіку призначили за сукупністю злочинів, серед яких були замах на вбивство, вчинене на замовлення, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, способом, небезпечним для життя багатьох осіб, та організація вбивства неповнолітньої дівчини.
Адвокати Панасенка та низка правозахисників уже понад 10 років вважають, що справу проти чоловіка сфальшували. За словами рідних, до фабрикування справи причетний колишній старший слідчий у прокуратурі Львівської області Роман Шарко, який і вів справу Панасенка. Донька довічника звинувачувала правоохоронця, зокрема, у підробленні протоколів допиту батька, погрозах свідкам та фігурантам справи, а також свідомому приховуванні обставин, які б виправдовували Панасенка.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова з трибуни парламенту називає засудження Панасенка незаконним, 2012 рік
Панасенко подавав скаргу до Конституційного Суду щодо положень Кримінального кодексу, які унеможливлюють дострокове звільнення для довічників, проте судді відмовляли йому.
За словами Човгана, новим рішенням судді Верховного Суду підтвердили, що не розв’язуватимуть проблему довічного позбавлення волі.
“На думку Великої палати, розв’язувати цю проблему має законодавча влада. Судова влада тут ні при чому”, – зазначив він.
“У рішенні міжнародної судової установи, яке Панасенко зазначає як підставу перегляду, ЄСПЛ констатовано законодавчу прогалину в українському законодавстві, яку належить подолати шляхом вжиття заходів загального характеру, тобто запровадження в Україні процедур, які б забезпечували можливість звільнення або дострокового звільнення осіб, засуджених до довічного ув’язнення, на основі оцінки того, чи існують законні пенологічні і підстави для їх тривалого ув’язнення, до яких належить: покарання, стримування, захист громадськості та реабілітація”, – йдеться в рішенні.