Злочинність зростає не лише через війну, а й через незавершеність реформ – експерт
Причини зростаючої злочинності і відсутності безпеки в країні — питання глобальні і їх не варто списувати тільки на “закон Савченко” і війну, вважає Микола Хавронюк, директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ.
Коментуючи для DT.UA підготовку змін, які посилять закон про Національну поліцію, експерт зазначив, що в Україні відсутня реальна кримінально-правова політика.
“Частина правоохоронних органів підпорядковані президенту, інша — уряду. Політики, політичні партії, олігархи намагаються впливати на певні органи. Усі вони схильні до корупційних впливів. У такій системі взагалі дуже складно зробити нормальні правоохоронні органи. А злочинці, природно, все це бачать і користуються моментом. Ось в цьому, я думаю, основна причина”, – вважає він.
На його думку, позитивним фактом є створення патрульно-постової служби. “Але абсолютно залишаються нереформованими органи розслідування… Якщо раніше слідчі добували докази за допомогою тортур, то зараз вони просто перестають їх добувати. Якщо докази самі сипляться їм у руки, вони їх використовують. Якщо ні, криміналістично вони їх видобувати не вміють. Ефективність оперативно-розшукових органів вкрай низька. І ми не маємо індикаторів їх ефективності взагалі. Чим вони займаються, кого шукають, якихось злочинців — це все зовсім невідомо”, – підкреслив Хавронюк.
“Реформування прокуратури знову-таки дуже суперечливе. Ми досі не отримали незалежного прокурора, який ніс би персональну відповідальність за результати розслідування. Весь час у його діяльність хтось втручається зверху і з різних сторін, і ми не можемо вірити в те, що він самостійний. Тут дуже багато проблем, про них можна говорити годинами. А закон Савченко — це другорядне, розповіді на публіку. За цим законом деякі виходять на свободу раніше. Але вони все одно б вийшли. Закон був прийнятий для того, щоб привести в якусь відповідність умови утримання в СІЗО, але цим ніхто не займається. Там був безлад, так і залишається”, – резюмував експерт.
Як відомо, перший заступник голови Нацполіції Вадим Троян 15 вересня заявив, що 34 тисячі ув’язнених підлягають звільненню у 2016 році, відповідно до закону “Про вдосконалення порядку зарахування судом попереднього ув’язнення в строк покарання”, більше відомого як “закон Савченко”.
“Закон Савченко” президент Порошенко затвердив 23 грудня 2015 року. Він, зокрема, передбачає зарахування одного дня попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.
Раніше у правозахисній організації “Донецький меморіал” повідомили Центру інформації про права людини, що ініціатива влади внести зміни до згаданого закону є загрозою для головних принципів дотримання прав людини.
У “Донецькому меморіалі” зазначають, що, по-перше, така ініціатива впроваджує дискримінацію за ознакою злочину. Якщо головна мета закону – певною мірою компенсувати громадянам, які перебували у СІЗО у жахливих умовах, нелюдські умови тримання, то не може не дивувати пропозиція одним особам ці умови “компенсовувати”, іншим – ні. Тим самим поважними міністрами визнається, що тяжкість цих умов є елементом покарання: якщо особа вчинила вбивство – може не розраховувати на компенсацію за нелюдські умови, а отримувати їх “по повній”.
Також в організації підкреслюють, що рівень злочинності зазвичай залежить від соціально-економічної ситуації в країні та від ефективності роботи правоохоронних відомств, а не від числа колишніх в’язнів на волі. Коли загальне зубожіння в суспільстві зростає, число громадян, які наважуються порушувати закон, також зростає. До того ж, коли поліція при міністрові МВС Арсенові Авакові погано ловить злочинців – злочинність зростає.