Журналісти з’ясували, що останніми роками в Росії до виборів не допустили десятки тисяч кандидатів
Із 2007 року в Росії Центральна виборча комісія не зареєструвала на виборах різного рівня щонайменше 120 тисяч людей.
Такі дані отримали журналісти російського видання “Важные дела”, які проаналізували дані активістів, ЦВК та партій.
Серед росіян, яких не допустили до виборів, 20 тисяч висувалися від так званих системних партій, які й наразі представлені в Держдумі. Водночас решта висувалася від незалежних партій (25%) або як самовисуванці (13%).
“У нас протягом останніх декількох років була досить масова ситуація, коли виборчком реєстрував кандидата, але з помилками, і потім основні опоненти – зазвичай спойлери якісь – ідуть до суду і через суд цю реєстрацію скасовують. Плюс бувають ситуації, коли людина сама вибуває після реєстрації. Наприклад, на неї починається якийсь тиск, і вона просто перестає сама брати участь у перегонах. Зараз способів відсікти незручних стало ще більше у зв’язку із законами, ухваленими цього року і минулого”, – розповідає співголова руху “Голос” Станіслав Андрійчук.
Як з’ясували журналісти, з 2003 до 2016 року самовисуванцям частіше стали відмовляти в реєстрації на виборах до Держдуми: на виборах 2003 року таких налічили 63%, а у 2016 році – тільки 8%. Водночас на виборах до Держдуми у 2007, 2011 і 2016 роках у всіх випадках зареєстрували 100% кандидатів від пропрезидентської “Єдиної Росії”.
Дослідники зазначають, що ситуації з недопуском кандидатів спостерігають у різних регіонах. Так, за останні 15 років кількість зареєстрованих кандидатів від “несистемних партій” у Татарстані зменшилася більш ніж учетверо: у 2004 році їх було 93%, а у 2019-му – 21%.
Нагадаємо, що в травні в Росії ухвалили закон, яким заборонили брати участь у виборах тим, хто працював з “екстремістами” або жертвував їм гроші. Сталося це на тлі судового розгляду щодо визнання екстремістськими організацій, пов’язаних з опозиціонером Олексієм Навальним. У такий спосіб російська влада не дає опозиціонерам потрапити на вибори. Тиск призводить до того, що вони виїжджають із країни.
Право на вільні вибори гарантовано низкою міжнародно-правових документів, зокрема Міжнародним пактом про громадянські та політичні права. У 25 статті документа вказано, що кожен громадянин без будь-якої дискримінації та без необґрунтованих обмежень повинен мати право й можливість брати участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і через посередництво вільно обраних представників, а також голосувати та бути обраним на періодичних виборах, які проводяться на основі загального та рівного виборчого права за таємного голосування і забезпечують свободу волевиявлення виборців.