Журналісти повинні мати безперешкодний доступ до зони підтоплення на Херсонщині – ІМІ
Українські та міжнародні журналісти повинні мати безперешкодний доступ до Херсона та інших населених пунктів області, щоб висвітлювати затоплення міст і сіл області внаслідок підриву росіянами греблі Каховської ГЕС.
З таким закликом до керівниці Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталі Гуменюк звернулася директорка Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана Романюк.
“Хочу звернутися до пані Наталі Гуменюк із закликом припинити створення “єдиного журналіста” на півдні, припинити порушувати українське законодавство, дозволити й гарантувати безперешкодний доступ українським і міжнародним журналістам, тому що світ має знати, що там відбувається”, – сказала вона під час пресконференції “Злочини Росії проти українських журналістів: стратегія діяльності РФ на окупованих територіях” в Укрінформі.
Вона наголосила на тому, що не потрібно “знімати руками військових і потім передавати це журналістам”, бо це не працюватиме, і ця інформація точно не матиме тієї довіри, яку має інформація, знята професійними незалежними журналістами.
Водночас медіаекспертка назвала “безумством” твердження про те, що медійники заважатимуть евакуації громадян із місць затоплення.
Романюк укотре підкреслила, що інформаційний компонент у війні надзвичайно важливий. Зокрема, він визначає й те, яку допомогу надають Україні закордонні партнери.
Зі свого боку Гуменюк у коментарі “Детектору медіа” сказала, що зараз в’їзд до Херсона не закритий, але контрольований, оскільки в умовах проведення евакуації збільшення кількості людей там недоцільне.
“На розсуд головнокомандувача здійснюється контрольований допуск тих, хто заздалегідь погоджував роботу в жовтій зоні, до якої належить Херсон. У червону зону доступу і так немає, незважаючи ні на які обставини”, – уточнила вона.
За її даними, росіяни продовжують обстріли навіть в умовах підтоплення, тож ситуація в регіоні досить напружена, і все залишається в тих же межах, які були раніше визначені для роботи журналістів.
“Ті, хто отримував погодження і допуск командування, можуть проїжджати й працювати, зокрема для висвітлення евакуації. До евакуаційного потяга також організовано допуск ЗМІ, але не всіх підряд, бо створювати скупчення людей зараз недоцільно. Організована безпекова складова по роботі із засобами масової інформації. Водночас працюють журналісти військового телебачення, які збирають інформацію в тих зонах, де це можливо, і всі ці матеріали будуть надані для висвітлення в будь-якому ЗМІ за запитом”, – наголосила керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня.
Нагадаємо, що з 3-го березня в Україні змінили правила отримання журналістами акредитації під час дії воєнного стану. Для роботи журналістів акредитованих ЗМІ ввели три зони — “червону”, “жовту” та “зелену”; зонування набуло чинності 20 березня 2023 року.
Низка медійників та правозахисників виступила проти цензури та вимагала дозволити працювати в “червоних” зонах усім журналістам. Вони стверджували, що існує список медіа, які можуть це робити, коли іншим це заборонено.
Вночі 6 червня російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС, унаслідок цього рівень води в Каховському водосховищі почав стрімко знижуватися, що стало додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. В Укргідроенерго повідомили, що внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, внаслідок підриву Каховської ГЕС є загроза затоплення до 80 населених пунктів регіону.
Україна порушила справу за статтею екоцид через підрив ГЕС. Водночас пропагандистські російські ЗМІ з посиланням на колаборанта Сальдо заявили, що “евакуація великої кількості людей не знадобиться, а руйнування Каховської ГЕС призвело до стоку по Дніпру великого, але не критичного об’єму води”.