Журналістка Марія Томак та активістка Олена Розвадовська — лауреати Національної правозахисної премії

Дата: 10 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Журналістка Марія Томак та активістка Олена Розвадовська цього року стали переможцями Національної правозахисної премії, яка присуджується за особистий внесок у захист прав людини в Україні.

Засновником премії є громадська платформа “Правозахисний порядок денний”.

Церемонія нагородження відбулась 10 грудня, у День прав людини, у рамках Національної правозахисної НЕконференції, повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

Розвадовська Олена (Helena Rozvadovska) – активістка, яка захищає права дітей на війні. На початку 2015 року покинула посаду прес-секретаря Уповноваженого з прав дитини, продала речі та поїхала жити на звільнені території.

Вона пояснює своє рішення так: “ми через 10 років матимемо покоління українців, яке виросло на війні і яке ніхто не розумітиме”.

Олена жила в центрі для переселенців, їздила у найвіддаленіші точки до дітей, які живуть під обстрілами, вирішувала їхні проблеми. Прочитала сотні лекцій та театралізованих вистав для більш як 5 тисяч дітей про мінну небезпеку. Надалі зрозуміла, що “у цих дітей проблема не так міни, як батьки”, а це сукупно із війною призводить до грубих порушень прав дітей на освіту, на розвиток, на захист від насилля, від вербування для участі у воєнних діях тощо.

Олена взялася і за ці проблеми: проводить освітні програми, розказує про права дітей через ігри та приклади, організовує поїздки в інші регіони, змушує місцеві органи реагувати на випадки порушень. Велику частину свого часу присвячує просто спілкуванню з дітьми, під її особистою опікою більше 100 сімей.

Буквально кілька тижнів тому Олена створила громадську організацію “Синє пташеня”, щоб працювати на системному рівні.

Томак Марія (Maria Tomak) – журналістка, авторка більше сотні публікацій у різних медіа на гострі правозахисні теми. Свою правозахисну роботу почала в команді Центру громадянських свобод, де займалася документуванням воєнних злочинів та допомогою політв’язням в Росії та окупованому Криму. Збирала свідчення потерпілих на звільнених територіях, в окупованому Криму, відвідувала судові засідання у сфабрикованій справі проти Станіслава Клиха та Миколи Карпюка навіть у Чечні.

Пізніше разом із колегою Ольгою Решетиловою створила та співкоординує Медійну ініціативу з прав людини, щоб системно висвітлювати важливі та резонансні судові справи, пов’язані з порушенням прав людини.

Разом із правозахисниками з Української Гельсінської спілки з прав людини розпочала журналістське розслідування однієї із масових схем торгівлі людьми в Україні. Це так звана “справа наркокур’єрів”, коли громадян України вербували та відправляли до Росії з метою несвідомої експлуатації в якості наркокур’єрів. Завдяки цій роботі вдалося встановити щонайменше кілька сотень постраждалих та привернути увагу правоохоронних органів. Наразі у цій справі тривають судові засідання над вербувальниками.

Минулого року премію отримав Геннадій Щербак, переселенець із Луганську. Він створив безпрецедентну базу даних про порушення прав людини в умовах війни на Донбасі, що нараховує більше 10 тисяч справ.

Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу, аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter