Журналісти в кулуарах парламенту: заборонити чи впорядкувати?
Комітет з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради запропонував створити в парламенті прес-центр для журналістів, водночас обмеживши журналістам доступ до кулуарів на першому й другому поверхах.
Про це йдеться у рішенні комітету, оприлюдненому 9 липня.
У рішенні комітет відреагував на звернення прес-служби Апарату парламенту про впорядкування роботи журналістів і технічних працівників ЗМІ, акредитованих при Верховній Раді.
Зокрема, комітет пропонує ініціювати робочу групу, яка б розглянула кілька ініціатив, у тому числі і про внесення змін до нормативно-правових актів, які визначають порядок доступу до відкритих пленарних засідань.
Також пропонується у нових правилах прописати, що доступ на перший і другий поверхи кулуарів ВР матимуть народні депутати та “інші відвідувачі – представники органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, іноземних громадян та громадян України, допуск яких здійснюється за службовими посвідченнями, тимчасовими та гостьовими квитками”.
На прохання “Української правди” підтвердити, що цим, власне, пропонується закрити доступ журналістам до кулуарів в.о. голови регламентного комітету, Павло Пинзеник зазначив, що пропозиція комітету полягає в наступному: “Прес-центр зробити на третьому поверсі, а не на другому. І потоки розділити так, щоб була частина кулуарів без журналістів. У буфет пропонували прохід без обмежень!”
Водночас на прийнятті з нагоди Дня журналіста в червні 2018 року спікер Верховної Ради Андрій Парубій на пряме запитання журналістів, чи можливе обмеження доступу до кулуарів, запевняв, що “поки він спікер парламенту, цього не буде”.
На третьому поверсі парламенту знаходиться вхід до ложі преси. На другому – вхід до сесійної зали парламенту. Журналісти зазвичай беруть коментарі народних депутатів у кулуарах другого поверху.
Комітет з свободи слова проти таких обмежень
Водночас голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар запевняє, що її комітет не підтримуватиме пропозиції Комітету з питань регламенту та організації роботи парламенту щодо допуску журналістів до кулуарів Ради.
Таке рішення, на її думку, має ухвалювати весь парламент, і зауважила, що “голосів під це немає”.
“Принаймні наш комітет точно його не підтримає. Ми маємо навести лад з акредитацією, а не створювати обмеження для тих журналістів, хто добросовісно робить свою роботу і висвітлює діяльність Ради”, – написала Сюмар на своїй сторінці у Facebook.
У свою чергу перший заступник голови Комітету з питань свободи слова Ольга Червакова заявила, що її комітет проситиме спікера парламенту Андрія Парубія врахувати позицію журналістів щодо питання закриття для них кулуарів парламенту.
“Це лише рекомендації комітету (регламентного – ред.). Їх ще має затвердити апарат ВР та підписати спікер. Голосування в залі вони не потребують, але ми як комітет проситимемо голову ВР врахувати позицію журналістів із цього питання”, – підкреслила вона в ефірі телеканалу “112 Україна”.
За її словами, серед 4 тисяч акредитованих до парламенту осіб багато фейкових журналістів, тому вона пропонує зосередитися на зміні положення про акредитацію, впорядкувати доступ до парламентської будівлі осіб із журналістськими посвідченнями.
“Зараз є ідея у Верховній Раді переглянути положення про акредитацію, щоб до кулуарів потрапляли лише ті особи, які займаються саме журналістською, а не якоюсь іншою діяльністю. У даному випадку це висвітлення роботи Верховної Ради, написання статей, сюжетів із політичних подій чи навколополітичних подій. Прес-служба ВР позбавлена повноважень фільтрувати таких людей.
Тому ми пропонуємо створити громадську раду при прес-службі ВР, куди будуть входити парламентські журналісти із великим стажем роботи, які добре бачать, хто з журналістів справжній журналіст, а хто займається якоюсь специфічною діяльністю, яка не має стосунку до журналістики”, – підкреслила Червакова.
Як відомо, 20 червня Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики погодив позбавлення акредитації в парламенті двох журналісток Юлії Махмуді та Валерії Єгорової за недотримання етичних норм. Також члени комітету запропонували змінити процедуру акредитації для журналістів після некоректної поведінки представниць ЗМІ.