Жінка задушила дорослу доньку з інвалідністю, бо не знайшла підтримки: громадськість звертається до національної влади

Дата: 18 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Громадськість звернулася до влади України із відкритим листом, у якому закликає створити систему підтримки родин осіб з інвалідністю. Причиною став трагічний випадок в одному з прифронтових міст, де жінка задушила дорослу доньку з інвалідністю.

Про це йдеться на сторінці ВГО “Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень”.

Фото: ілюстративне Pixabay

В організації написали, що у спільноті сталася трагедія – жінка задушила дорослу доньку з комплексною інвалідністю, з інтелектуальними та фізичними порушеннями. Зазначається, що матір не витримала тягаря постійного догляду та відсутності жодної ефективної допомоги. Про це стало відомо 17 квітня.

“Її зламала втома, безвихідь і повна відсутність системної підтримки. Жінка зверталася до органів соціального захисту, до інших громадських організацій, шукала підтримки, але жодна з інституцій не мала ресурсів, щоб допомогти їй”, – йдеться у дописі.

Жінка скаржилася на свій психоемоційний стан, говорила про відчай і небезпеку трагедії, що може статись. Проте залишилася наодинці у складній ситуації.

“Ця жінка була частиною нашої спільноти: вона входила до складу ради ВГО “Коаліція” та очолювала місцеву організацію осіб з інвалідністю”, – розповідають в організації.

ВГО “Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень” звернулася з відкритим листом до  національної влади щодо гарантій прав осіб з інтелектуальною та комплексною інвалідністю та їхніх матерів. Звернення підписали й інші громадські організації, які захищають права людей з інвалідністю.

“Чому держава не здатна визнати очевидне: тягар догляду за дорослою людиною з тяжкою інвалідністю перевищує людські можливості?” – йдеться у листі.

У зверненні наголошується, що соціальні послуги персонального асистента, підтриманого проживання, тимчасового відпочинку для осіб, які здійснюють догляд, – це така ж життєво необхідна потреба для людей з інтелектуальною інвалідністю, як крісло колісне для людей з порушенням мобільності:

“Вони мають бути гарантовані з державного бюджету окремим рядком, а не залежати від примх місцевого фінансування”.

“Соціальні послуги в Україні не працюють на повну силу саме там, де вони найбільш потрібні – у життєвих ситуаціях людей, які роками здійснюють догляд за рідними з інвалідністю, часто без вихідних, без можливості на відпочинок і без реальної допомоги”, – звертають увагу в громадській спілці “Ліга Сильних”.

Соціальні послуги в Україні залишаються недоступними, фрагментарними та нерівномірно розподіленими, додають у “Лізі Сильних”. Попри передачу повноважень на місця, громади часто не мають ані ресурсів, ані фахової підтримки, щоби впроваджувати ці послуги належним чином. В умовах обмежених бюджетів, соціальні послуги фінансуються за залишковим принципом або взагалі не надаються.

“Ми переконані, що деякі соціальні послуги є критично важливими для життя, і саме тому вони мають бути забезпечені коштом державного бюджету – незалежно від спроможності громад”.

Зокрема, йдеться про такі послуги:

  • персонального асистента;
  • догляду вдома;
  • тимчасового перепочинку для членів родини, які здійснюють догляд;
  • денного догляду;
  • соціальної реабілітації та адаптації;
  • соціального супроводу;
  • підтриманого проживання;
  • раннього втручання. 

“При цьому ми хочемо окремо наголосити: у процесі впровадження деінституалізації (ДІ) саме реально функціонуюча система соціальних послуг повинна бути основою – не замінником, не фоном, а ключовим елементом реформи”, – наголошують у громадській спілці.

Дотримання прав людей з інвалідністю та створення комплексної системи підтримки у громадах передбачено реформою деінституалізації, яка є одним із зобов’язань України для вступу до ЄС. 

24 грудня 2024 уряд ухвалив Стратегію реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації догляду за людьми з інвалідністю та похилого віку. Передбачається, що відповідні послуги надаватимуться на рівні громад, завдяки чому до інтернатів потраплятиме менше людей, які потребують підтримки в проживанні.

Раніше ZMINA писала, що в Україні презентували посібник з моніторингу дотримання прав людей з інвалідністю. Його розробили, щоб відстежувати, наскільки українське законодавство адаптується до стандартів ЄС.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter