Зеленський підписав закон про захист бранців Кремля

Дата: 18 Травня 2022
A+ A- Підписатися

Президент Володимир Зеленський підписав Закон  “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей”.

Про це повідомили в Представництві президента України в АРК.

Ілюстративне зображення. Фото: Офіс президента

Проєкт закону ще у вересні минулого року як невідкладний Зеленський вніс на розгляд парламенту, а передували цьому численні акції протесту родичів бранців Кремля під Офісом очільника країни. Остаточно ухвалила закон Верховна Рада наприкінці січня цього року. 

Закон серед іншого передбачає створення спеціальної комісії, члени якої мають право подавати запити для отримання, перевірки або уточнення інформації, потрібної для встановлення факту позбавлення свободи внаслідок агресії проти України.

Позбавленими свободи можуть вважати: 

  • військових, які потрапили в полон і Громадяни України, які були позбавлені свободи державою-агресором, її органами у зв’язку із захистом ними державного суверенітету України, її незалежності, територіальної цілісності.;
  • цивільних заручників і Громадяни України, які були позбавлені свободи для шантажу України, іншої держави, міжнародних організацій, юридичних або фізичних осіб.;
  • ув’язнених з політичних причин і Громадяни України, які були позбавлені волі державою-агресором, її органами у зв’язку з веденням цими громадянами діяльності, спрямованої на вираження проукраїнських поглядів, цінностей, позицій, а також за їхню професійну, громадську, політичну чи правозахисну діяльність.

Окрім цього, закон передбачає порядок виплати грошової допомоги бранцям та їхнім родичам у декількох форматах:

  • щорічна грошова державна допомога для тих, хто перебуває в місцях несвободи;
  • одноразова грошова державна допомога особам після їхнього звільнення;
  • державна грошова допомога в разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи. 

Розмір виплат у законі не вказали, однак планується, що це має визначити уряд. 

Гарантує увалений закон і право бранців на медичну та реабілітаційну, зокрема психологічну, допомогу. Документ не містить якоїсь конкретної інформації про ці заходи, крім згадки про те, що військовополонені повинні пройти ці заходи, а політв’язні та заручники – можуть. 

Підписуючи закон, Зеленський наголосив, що робить це в День пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу:

“Цей закон для захисту всіх тих, хто зазнав репресій від окупантів і хто був захоплений у полон. Цей закон, зокрема, для Нарімана Джеляла і багатьох інших, хто в Криму, у своєму рідному домі, позбавлений чужинцями волі. Для тих, хто утримується в тюрмах на півострові й хто вивезений до Росії. Цей закон для тих, кого окупанти захопили в полон – після 2014 року й у війні, яка продовжується. Цей закон для рідних і близьких усіх, хто був позбавлений свободи ворогом на нашій землі. Ми обовʼязково відновимо справедливість. Qırım serbest olacaq! Вічна пам’ять усім жертвам геноциду кримськотатарського народу!” 

Нагадаємо, що адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова раніше докладно розповідала, що змінить закон для бранців Кремля та їхніх родичів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter