Зеленський не ветував містобудівний закон, проти якого виступають архітектори й громадські активісти

Дата: 04 Січня 2023
A+ A- Підписатися

Президент України Володимир Зеленський не наклав вето на закон №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який критикували очільники українських міст і селищ, архітектори та громадські активісти, зокрема через корупційні ризики. 

Те, що президент відсьогодні вже не може накласти вето на загаданий закон, випливає зі статті 94 Конституції України, за якою, якщо впродовж 15 днів президент не накладає вето на законопроєкт, документ автоматично вважається підтриманим президентом. 

Фото: Макс Требухов, LB
Закон №5655 був надісланий до офісу президента 19 грудня, відповідно з 20 грудня розпочався відлік термінів накладення вето, який завершився вчора, 3 січня.

Також Володимир Зеленський не відреагував на громадську петицію, де активісти та архітектори закликали його ветувати законопроєкт.

Як відомо, Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який критикували очільники українських міст та селищ, архітектори та громадські активісти, зокрема через корупційні ризики. Законопроєкт підтримали 228 народних депутатів.

Своєю чергою Рух “Чесно” звернув увагу на те, що містобудівну реформу народні депутати проголосували майже мінімальною кількістю голосів: із 226 необхідних отримали лише 228. Жодного голосу не дали народні обранці з партій “Європейська солідарність” та “Батьківщина”, а в “Голосі” проголосував за лише депутат Ярослав Железняк.

Громадська петиція з вимогою ветувати містобудівний законопроєкт №5655 через кілька годин після голосування у ВРУ набрала понад 25 тисяч підписів.

Напередодні профільний парламентський комітет отримав висновок НАЗК, що законопроєкт №5655 не відповідає Антикорупційній стратегії. НАЗК вказувало серед іншого, що проєктом закону “не передбачений механізм усунення, виявлених порушень законодавства, встановлених у результаті здійснення нагляду, санкцій для об’єктів нагляду в разі встановлення порушень, а також яким чином відповідні порушення мають бути усунуті”.

Представники архітектурної спільноти, громадські діячі та адвокати 18 листопада провели брифінг під стінами СБУ, де заявили про тиск на Національну спілку архітекторів України з боку правоохоронців, який вважають помстою за критичну позицію щодо провладного законопроєкту №5655 із впровадження містобудівної реформи. 

На брифінгу розповіли, що зранку 16 листопада СБУ провела обшуки в приміщенні Національної спілки архітекторів України, а також у приватних помешканнях представників спілки. Зокрема, у квартирі президента НСАУ, в офісі компанії НСАУ, квартирі секретаря атестаційної комісії НСАУ та квартирі ІТ-фахівця.

21 жовтня під час пресконференції в Інтерфакс-Україна, заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій заявила, що Спілці архітекторів відімкнули доступ до електронного реєстру сертифікованих архітекторів, який є частиною Єдиної державної електронні системи у сфері будівництва. Це означає, що архітектор, який пройшов атестацію і склав іспит або продовжує термін чинного сертифіката, не може поставити свій підпис на проєктну документацію в ЄДЕССБ, тому що Національна спілка архітекторів України не може валідувати його сертифікат.

Своєю чергою керівник київського осередку Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Олексій Шемотюк вважає, що обшуки, які були проведені в співробітників спілки, – це реалізація тих публічних погроз, які озвучувала керівниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк через позицію архітекторів щодо законопроєкту №5655.

Юридична компанія “Міллер” підтримала архітектурну спільноту й надає їм правову допомогу, а також захищає їхні права в цій справі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter