Затримання українських правозахисників у Мінську: посольство спрямувало дві ноти до білоруського МЗС
Посольство України в Білорусі спрямувало до білоруського МЗС дві ноти з приводу затриманих на протестах українців і вимагає зустрічі з ними.
Про це на брифінгу повідомив очільник українського МЗС Дмитро Кулеба.
Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine
Наживо з МЗС. Онлайн-брифінг міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
Опубліковано Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine Четвер, 13 серпня 2020 р.
Посли вимагають надати інформацію про всіх громадян України, яких затримали білоруські силовики з 9 до 12 серпня, і повідомити про причини затримання та місця їхнього утримання. За словами Кулеби, наразі відомо про трьох затриманих українців – волонтерів Костянтина Реуцького та Євгена Васильєва, а також Оксану Альошину. За місцем тимчасового проживання Реуцького та Васильєва, за словами очільника МЗС, провели обшук і вилучили техніку, паспорти та інші речі. Міністр також підтвердив, що затриманим інкримінують “участь у масових заворушеннях”.
“Ми вимагаємо негайної зустрічі консула з цими затриманими особами, а якщо буде інформація про інших громадян – то з ними також. Крім того, ми вимагаємо негайного і безумовного звільнення цих осіб з метою повернення до України”, – повідомив він.
Український консул, за словами Кулеби, вже відвідав два найбільші центри тимчасового утримання в Мінську, але жодної інформації про затриманих не отримав. Досі офіційні органи Білорусі не поінформували Україну про місце перебування громадян. Кулеба нагадав, що, згідно з нормами міжнародного права, громадяни, затримані за кордоном, мають право на негайний контакт із консулом.
Про те, що Україна звернулася до білоруської влади з вимогою якомога швидше звільнити незаконно затриманих українських правозахисників і журналістів Костянтина Реуцького та Євгена Васильєва, повідомили й в Офісі президента.
Нагадаємо, що Реуцького та Васильєва затримали 12 серпня близько 17:40 у Мінську біля площі Перемоги. За словами білоруської правозахисниці Тетяни Равяки, українці не брали участі в жодних заворушеннях, адже приїхали до країни в день затримання. Стаття щодо масових заворушень, яку інкримінують обом, передбачає від трьох до восьми років ув’язнення.
Відомо, що за п’ять днів протестів у Білорусі офіційно затримали понад 6 тис. осіб. Люди, які змогли вийти з місць тримання, та ті, які змогли поспілкуватися з адвокатами, розповіли про катування білоруських силовиків у в’язницях, зокрема про те, що їх тримають у маленьких камерах по пів сотні осіб, забороняють митися, б’ють, не дають спати та погрожують зґвалтуванням.