Засуджені за воєнні злочини в Україні можуть утримуватись в інших країнах – Верховний Суд

Дата: 27 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Засуджені за воєнні злочини в Україні та військовополонені можуть також утримуватися у місцях позбавлення волі в інших країнах. Навіть якщо Росія не сприйматиме і не виконуватиме вироки українських судів, щойно ці особи перетинатимуть кордон і опинятимуться на території інших країн, їх мають затримувати й передавати для відбування покарання. 

Про це заявив голова Верховного Суду Всеволод Князєв в інтерв’ю “Укрінформу”.

Фото: Politeka

Князєв зазначив, що відбування покарання в Україні чи за кордоном це питання міждержавної угоди. За його словами, велику кількість військовополонених і злочинців Україна буде не в змозі прогодувати. Крім того, є побоювання міжнародної спільноти, що в Україні до цих осіб може бути гірше ставлення в місцях позбавлення волі.

“Тому на сьогодні як основна ідея обговорюється можливість тримання цих військовополонених і засуджених у місцях позбавлення волі за межами України, хоча б частково. Можливо, це буде частково в Україні, частково – за кордоном”, сказав голова ВС.

Стосовно розподілу справ між Україною та Міжнародним кримінальним судом Князєв зауважив, що українські суди могли б розглядати всі справи щодо всіх воєнних злочинів, вчинених на території України, за винятком тих, які розглядатиме МКС.

“Зрозуміло, що потужності МКС є дуже обмеженими, і розглянути тисячі або десятки тисяч злочинів, які були вчинені на території України, ця установа, на жаль, не зможе. Тому, я думаю, що МКС має зосередитись на розгляді найбільш важливих справ, що стосуються політичного і військового керівництва Російської Федерації — це теж буде велика кількість справ. А що стосується злочинів, які вчинені менш впливовими особами, офіцерами і солдатами Російської Федерації, то вони мають розглядатися судами України з винесенням відповідних вироків”, підсумував голова Верховного Суду.

Раніше ZMINA писала, що розслідувати воєнні злочини, скоєні російськими окупантами в Україні, допомагатимуть близько пів сотні експертів Консультативної місії Європейського Союзу. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну місія дещо змінила свій мандат, зайнявшись, в тому числі розслідуванням воєнних злочинів та міжнародних злочинів, для цього іноземні експерти співпрацюють з місцевими правоохоронними органами.

Як відомо, Офіс президента запустив роботу інформаційної системи “Книга катів України” з верифікованими даними російських військовослужбовців, які скоїли воєнні злочини проти українців. Надалі перевірені дані будуть використані правоохоронними органами, міжнародними судами та спеціальним міжнародним трибуналом для розслідування злочинів РФ в Україні. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter