Засновник WikiLeaks Джуліан Ассанж вийшов з в’язниці у Великій Британії
Джуліан Ассанж – засновник WikiLeaks, міжнародної організації, що займається витоками таємної інформації та її публікацією, – вийшов з вʼязниці Великої Британії.
Про це повідомили на акаунті WikiLeaks у соцмережі Х.
“Джуліан Ассанж на волі. Він покинув вʼязницю суворого режиму Белмарш уранці 24 червня, провівши там 1 901 день. Був звільнений під заставу Високим судом Лондона і в другій половині дня відправлений до аеропорту Станстед, де сів на літак і покинув Велику Британію”, – уточнили в повідомленні.
Чоловік мав повернутися до Австралії, де на нього чекають дружина Стелла та діти.
Згодом в акаунті WikiLeaks повідомили, що засновник організації прибув на територію США – на острів Сайпан.
“Джуліан Ассанж прибув на територію США, на острів Сайпан, щоб офіційно укласти угоду про визнання провини, яка ніколи не мала була відбутися”, – йдеться в повідомленні.
За даними The Guardian, Ассанж погодився визнати себе винним у кримінальному злочині, повʼязаному з його ймовірною роллю в одному з найбільших порушень секретних матеріалів уряду США у межах угоди з мін’юстом країни.
Це дозволить чоловіку уникнути покарання в США, оскільки угода передбачає 62-місячне увʼязнення. Це еквівалентно терміну, який Ассанж уже відбув у лондонській вʼязниці, оскаржуючи рішення про екстрадицію до США.
Нагадаємо, що 2010 року портал WikiLeaks опублікував відеоролик про те, як 2007-го американські вертольоти Apache атакували Багдад. Унаслідок атаки загинули близько десяти людей, зокрема двоє співробітників агентства Reuters. Згодом сайт опублікував тисячі секретних файлів і дипломатичних телеграм.
Ассанж надіслав низці видань, зокрема Al Jazeera, The Guardian, Der Spiegel і The New York Times, близько 100 тисяч секретних документів про перебіг війн в Іраку та Афганістані. Деякі з матеріалів стосувалися розстрілу цивільних військовими та спричинили міжнародний скандал.
Із 2012 року чоловік жив на території посольства Еквадору в Лондоні. Його екстрадиції домагалася Швеція за підозрою у зґвалтуванні двох жінок 2010 року. Ассанж провину не визнавав і заявляв, що Стокгольм екстрадує його до США.
У грудні 2017 року засновник WikiLeaks отримав громадянство Еквадору. У квітні 2019-го країна відкликала надання притулку для Ассанжа, і до території посольства прибули британські правоохоронці. Інтернет-активіста затримали за запитом мін’юсту США. Вестмінстерський мировий суд визнав Ассанжа винним у неявці за судовою повісткою і заарештував до ухвалення вироку.
У травні 2019 року американська влада висунула Ассанжу звинувачення, за якими йому загрожувало до 175 років вʼязниці. США заявляють, що витік інформації – це порушення закону і загроза життю людей. Ассанжу висунули звинувачення за 18 пунктами, зокрема в змові з метою зламу систем даних військових баз США для отримання конфіденційної інформації, яка стосується воєн в Афганістані та Іраку.
Адвокати Ассанжа стверджували, що він діяв як журналіст і мав право оприлюднити документи, про які йдеться в справі.
У разі екстрадиції та визнання винним у США Ассанжу загрожувало б до 175 років ув’язнення за 18 звинуваченнями як за законом про шпигунство, так і за законом про комп’ютерне шахрайство та зловживання.