У парламенті зареєстрували нову редакцію закону про права переселенців: що він передбачає?
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 12301, який вносить зміни до Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб (ВПО)” та інших законів України. Парламент планує вдосконалити підтримку 4,6 млн наразі зареєстрованих ВПО та врахувати виклики, що постали після початку повномасштабного вторгнення РФ.
Про це йдеться на сторінці Верховної Ради України.
У пояснювальній записці йдеться, що ухвалений 20 жовтня 2014 року профільний Закон “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” зі спливом десяти років уже не повністю відповідає нормам чинного законодавства, міжнародним стандартам, зокрема Керівним принципам ООН з питань внутрішнього переміщення.
Народні депутати звертають увагу, що Верховна Рада 24 рази вносила зміни до профільного закону. Крім того, у парламенті зареєстрували ще щонайменше 15 законопроєктів, які передбачають внесення змін до нього. Такі тенденції, на думку авторів, свідчать про необхідність комплексних змін, які, зокрема, обґрунтовані часом.
Експертка з питань внутрішнього переміщення Центру прав людини ZMINA Марія Красненко у своїй колонці пояснила, що профільний законопроєкт є не досить ефективним. Зокрема, протягом останніх років виникла потреба в нових підходах до забезпечення житла, соціальних виплат та інших послуг для переселенців.
“Після змін в уряді Мінреінтеграції перейменовано на Міністерство національної єдності з фокусом на українців за кордоном, а Міністерству розвитку громад та територій з вересня 2024 року повноваження щодо ВПО так і не були передані. Тобто протягом майже 4 місяців ці питання в уряді є “невизначеними” й, можливо, так і не будуть окремо визначеними”, – наголошує Красненко.
Автори законопроєкту нагадують про Резолюцію № 2028 (2015) Парламентської асамблеї Ради Європи “Гуманітарна ситуація: українські біженці і переміщені особи”. У цьому документі міститься заклик до української влади:
- повністю дотримуватися міжнародних стандартів, визначених у Керівних принципах щодо питань внутрішньо переміщених осіб;
- продовжувати впроваджувати в дію профільний закон;
- забезпечити, щоб відповідне рамкове законодавство було повним, цілісним і прозорим, беручи до уваги думки відповідних міжнародних організацій та громадянського суспільства.
Повідомляється, що парламентська тимчасова спеціальна комісія з питань захисту майнових та немайнових прав ВПО та інших осіб, постраждалих унаслідок збройної агресії РФ проти України, ініціювала напрацювання пропозицій та розроблення нової редакції Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”. 23 жовтня 2024 року комісія надіслала законопроєкт № 12301 до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Мінсоцполітики, Міністерства юстиції, Міністерства розвитку громад та територій України, Мінреінтеграції, начальникам обласних військових адміністрацій, радам з питань ВПО, неурядовим організаціям для висловлення зауважень та пропозицій до нього.
За результатами аналізу отриманих відповідей народні депутати доопрацювали проєкт закону.
Він ставить за мету забезпечити можливість усім переселенцям користуватися повним обсягом конституційних прав і свобод незалежно від факту реєстрації їх як ВПО. Документ пропонує встановлювати владі додаткові вимоги та обов’язки лише в тих випадках і тією мірою, які обумовлені користуванням додатковими пільгами і є необхідними для запобігання зловживанню правом на такі пільги.
Документ пропонує закріпити в ст. 73 Закону “Про виконавче провадження”, зокрема, такі терміни, як “покинуте місце проживання”, “адаптація”, “інтеграція”, “реінтеграція”, “місце тимчасового проживання”, мету обліку особи як ВПО.
Законопроєкт визначає підстави для зняття з обліку за заявою особи або рішенням місцевого органу влади:
- виїзд за межі України на постійне місце проживання;
- відсутність на території України понад 90 днів поспіль або 180 днів сукупно протягом року;
- засудження за злочини проти національної безпеки України.
Крім того, законопроєкт пропонує запровадити прозорі умови й процедури щодо зняття з обліку за заявою особи та за рішенням районної, районної в місті Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради.
Документ також пропонує уможливити формування витягу з Бази даних про внутрішньо переміщених осіб замість довідки про взяття на облік ВПО з метою нівелювання узалежнення доступу до надання послуг від її наявності.
Документ передбачає державну підтримку переселенців на всіх етапах: під час евакуації, в період адаптації та інтеграції, під час повернення додому та реінтеграції. Основними положеннями є оцінювання потреб ВПО для надання допомоги, виплата допомоги на проживання, заборона примусового переміщення та соціальні й пенсійні виплати незалежно від дати переселення та без необхідності підтверджувати неотримання пенсії від РФ.
Документ передбачає забезпечення житлових прав переселенців через надання місць тимчасового проживання та можливості отримати власне житло. Це охоплює пільгові кредити на купівлю чи будівництво, викуп житла в лізинг, користування орендованим житлом та інші механізми.
Крім того, законопроєкт закріплює гарантії щодо забезпечення доступу до психологічної допомоги, оздоровлення та отримання засобів реабілітації за адресою проживання особи.
Він також ставить за мету гарантувати права на освіту дітей-переселенців у формах та в спосіб за вибором учня та його батьків або законних представників.
Також проєкт закону закріплює, що переселенці мають право користуватися всіма формами участі територіальної громади в розв’язанні питань місцевого значення, зокрема в Радах з питань внутрішньо переміщених осіб. Нагадаємо, ці ради є консультативно-дорадчими органами при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній державній (військовій) адміністрації.
У пояснювальній записці повідомляється, що положення законопроєкту будуть реалізовуватися в межах передбачених у державному бюджеті видатків та коштом міжнародної технічної допомоги й інших не заборонених законодавством джерел.
Очікується, що законопроєкт зазнає змін, адже документ отримав низку пропозицій для доопрацювання.
“Експертне середовище має й надалі слідкувати за ходом цього законопроєкту, щоб убезпечити його від популістичних правок”, – закликала Марія Красненко.
Напередодні парламент ухвалив у цілому закон № 11281 про проведення всеукраїнської інвентаризації всієї нерухомості, щоб надалі її передавати в пільгову оренду для розміщення переселенців.
Напередодні в Україні широко обговорювалося питання повернення громадян України на тимчасово окуповані території. Точну кількість таких громадян встановити неможливо. Головна координаторка громадської організації “Донбас SOS” Віолета Артемчук відкинула озвучені раніше цифри деяких політиків як такі, що не відповідають дійсності.
В ефірі “Суспільного” директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова назвала одну з причин, чому громадяни можуть ухвалювати таке рішення, – це тріада проблем, з якими стикаються переселенці: питання житла, фінансового забезпечення та працевлаштування.
Правозахисниця також констатувала відсутність правової рамки перехідного правосуддя в Україні.
Напередодні громадські організації в тіньовому звіті для Єврокомісії вказали на проблеми в політиці щодо внутрішнього переміщення і просять владу їх усунути. Вони наголошують, що попри певні законодавчі зміни політика держави щодо ВПО нестабільна – уряд періодично змінює рішення про скорочення або продовження фінансової допомоги, що створює напруженість у суспільстві.
Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік.
Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Кабінет Міністрів забезпечити виплату пенсій ВПО на загальних підставах і продовження соціальної підтримки найвразливіших груп.