У “Донбас SOS теж здивувалися озвученим цифрам депутата Ткаченка про кількість громадян, які повернулися в окупацію

Дата: 28 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Правозахисну організацію “Донбас SOS” здивували цифри, озвучені депутатом від “Слуги народу” Максимом Ткаченком, про кількість тих громадян України, які виїхали на тимчасово окуповані території (ТОТ).

Свій подив висловила, зокрема, Віолета Артемчук, головна координаторка громадської організації “Донбас SOS” у колонці для LB.

Віолета Артемчук

“Я вже десять років працюю в організації, яка надає допомогу постраждалим від війни та приймає звернення на гарячу лінію і мене турбує питання – звідки взялася така цифра? Хто та як проводив підрахунок? Кого опитували?” – запитує правозахисниця.

Вона повідомила, що з досвіду роботи її організації протягом тривалого періоду громадяни бояться та не хочуть заявляти про свій виїзд в окупацію.

“Питання (до гарячої лінії “Донбас SOS”. – Ред.) щодо повернення викладаються ними у вкрай завуальованій формі. Ніхто не говорить про це прямо. Важко уявити як 150 тисяч (або 400 тисяч) людей розповіли, що вже повернулися в окупацію”, – сказала вона.

Правозахисниця поставила під сумнів озвучені деякими політиками без походження інформації та без згадки джерела, звідки пішли такі цифри.

Віолета Артемчук пояснила, якщо у переселенця не вистачає коштів на оренду квартири, людина не може знайти роботу або не отримує виплати допомоги на проживання від держави, через брак коштів може все ж повернутися додому в окупацію. Утім, наразі у неї є єдиний шлях, як це вона може зробити – через аеропорт “Шереметьєво” у Москві.

“Аби дістатися до цього аеропорту людина має подолати складний шлях — виїхати з України через територію третьої країни (переважно обирають Польщу). З Польщі літаки на Москву також не літають, тому потрібно їхати до Мінська, звідки курсують літаки до “Шереметьєво”, – розповіла Віолета Артемчук.

У “Шереметьєво” російські спецслужби проводять над громадянами України наджорстку “фільтрацію”.

“Перевіряється все — листування в телефоні (навіть видалені), ставляться провокаційні питання. З досвіду нашої гарячої лінії, зі 100 громадян України, які проходили фільтрацію в московському аеропорту 80 – не пройшли її та повернулися назад. Ба більше, уся поїздка обійдеться в значну суму, яка для багатьох людей, що опинилися в складних матеріальних умовах, є недоступною”, – повідомила правозахисниця.

Віолета Артемчук вважає, що, враховуючи жорсткість фільтраційних заходів та високу вартість виїзду, для того, щоб в окупацію повернулися 150 тисяч людей, потрібні роки.

Напередодні народний депутат від “Слуги народу”, член парламентського комітету з питань прав людини Максим Ткаченко в інтерв’ю “Укрінформу” заявив, що кількість ВПО, які повертаються на окуповані території, становить 150 тисяч. Зокрема, 70 тисяч із них — маріупольці. Пізніше він назвав ці цифри власним припущенням.

“Ви брешете, коли кажете про тисячі ВПО, які повертаються на ТОТ. Жодної підтвердженої статистики немає та не може бути, це виключно хайп заради гучних заголовків”, – прокоментувала заяви Ткаченка ексміністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук.

За словами Верещук, подібні заяви є неповагою до мільйонів українців, які виїхали з ТОТ і будують нове життя.

Нагадаємо, що колеги Ткаченка в парламенті називали державну політику підтримки переселенців проваленою, бо та зосереджена на виплатах, які є мізерними.

Напередодні громадські організації в тіньовому звіті для Єврокомісії вказали на проблеми в політиці щодо внутрішнього переміщення і просять владу їх усунути. Вони наголошують, що, попри певні законодавчі зміни, політика держави щодо ВПО нестабільна – уряд періодично змінює рішення про скорочення або продовження фінансової допомоги, що створює напруженість у суспільстві.

Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік. 

Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Кабінет Міністрів забезпечити виплату пенсій ВПО на загальних підставах і продовження соціальної підтримки найвразливіших груп.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter