Досі до відповідальності не притягнули жодного з винуватців трагедії в одеському Будинку профспілок – Місія ООН

Дата: 02 Травня 2019
A+ A- Підписатися

За п’ять років правоохоронці не притягнули до відповідальності жодного з винуватців трагедії в одеському Будинку профспілок, яка сталась у травні 2014 року. 

Про це йдеться в інформаційній довідці “Відповідальність за вбивства та насильницькі смерті 2 травня 2014 року в Одесі”, яку підготувала Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні. 

Експерти наголошують, що деякі з кримінальних проваджень, відкритих після трагічних подій 2 травня, застрягли на етапі досудового розслідування, тоді як решта досі перебувають на етапі судового розгляду. Це, на думку Місії ООН, свідчить про відсутність з боку влади справжньої зацікавленості в забезпеченні правосуддя для жертв і притягнення винних до відповідальності.

“Місія стурбована тим, що розслідування поліцією сутичок у центрі міста і пожежі в Будинку профспілок, ймовірно, не відповідають критеріям незалежності та неупередженості, враховуючи твердження про причетність правоохоронних органів до цієї справи. Розслідування сутичок у центрі міста виглядає вибірковим: із 29 осіб, яким було висунуто обвинувачення у зв’язку з вищезгаданими сутичками, 28 є прихильниками федералізації”, – йдеться в довідці. 

Автори документа нагадують, що поліція й досі не встановила конкретних осіб, відповідальних за пожежу в Будинку профспілок. 

“За інформацією поліції та Генеральної прокуратури, головними перешкодами в розслідуванні є труднощі з встановленням усіх осіб, які брали участь у сутичках”, – розповідають вони.

У кримінальних провадженнях, у яких проти конкретних осіб висунули обвинувачення, на етапі судового розгляду також не спостерігається прогресу:

“Показовою в цьому відношенні є справа єдиної особи, обвинуваченої у вбивстві учасника сутичок у центрі міста. Пройшло вже чотири роки з моменту завершення слідства, але суд ще не почав судовий розгляд цієї справи. Справа побувала в кожному з чотирьох районних судів Одеси, після чого прокуратура більше року усувала недоліки обвинувального акту, перед тим як справа знов опинилася в одному з районних судів м. Одеси, який призначив розгляд справи по суті на 13 травня 2019 року”. 

На етапі судового провадження досі залишаються й справи високопосадовців, причетних до трагедії. 

“Чотирьом високопосадовцям одеської обласної та міської міліції висунуто обвинувачення в недбалості та залишенні в небезпеці 48 осіб, які загинули 2 травня 2014 року, а двох колишніх заступників начальника і двох офіцерів середньої ланки обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій обвинувачують у залишенні в небезпеці 42 осіб, які загинули внаслідок пожежі. Ці затримки спричинені низькою якістю обвинувальних актів, які поверталися до прокуратури для усунення недоліків, нерегулярністю судових засідань і незабезпеченням органами влади інформування і присутності всіх потерпілих на підготовчих судових засіданнях, що ставить під сумнів бажання цих органів дійсно забезпечити відповідальність за вищезгадані події та знеохочує жертв і свідків до участі в цих судових провадженнях”, – наголошують експерти.  

У результаті Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зазначила, що влада не зробила все необхідне для забезпечення невідкладного, незалежного і неупередженого розслідування вбивств і насильницьких смертей, які сталися внаслідок насильства 2 травня 2014 року, та відповідного кримінального переслідування за ці дії.

У свою чергу перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий зазначив у день роковин трагедії, що за період з 2017 року по теперішній час у кримінальному провадженні щодо подій в Одесі допитано як свідків 1109 осіб та проведено додаткові допити 13 потерпілих.

“У кримінальному провадженні щодо трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року щодо однієї особи, яка визнала вину у вчиненому злочині (створення не передбачених законом збройних формувань або участь у їх діяльності) винесено обвинувальний вирок. До суду направлено обвинувальні акти щодо трьох осіб. Опрацьовано понад 1500 відеофайлів, наданих ТРК та свідками, загальним об’ємом понад 2 Тб. За результатом складено 222 протоколи огляду фото- та відеоматеріалів”, – розповів він.

Як відомо, 2 травня 2014 року в центрі Одеси відбулися сутички між проукраїнськими футбольними вболівальниками та проросійськими активістами, які згодом переросли в заворушення із застосуванням вогнепальної зброї та завершилися пожежею в Будинку профспілок. Унаслідок цього тоді загинули 48 людей, постраждали понад 200.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: