За три роки роботи Координаційному штабу вдалося повернути з полону понад 4 тисячі військових

Дата: 26 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Протягом трьох років Коордштаб (КШ) провів 62 обміни, повернув з російського полону 4306 військових та врятував поза обмінами 469 людей; також вдалося репатріювати понад 7 тисяч тіл загиблих оборонців.

Про це під час конференції “Надія. Боротьба. Повернення” повідомило Головне управління розвідки Міноборони України.

Фото: Коордштаб

На заході присутні обговорили висвітлення процесу обмінів в українських медіа. Так, завдяки фото змарнілого після російського полону українського військового, яке поширили в ЗМІ, окупанти трохи покращили умови утримання для тих, хто залишився в неволі.

У телеграм-каналі Головного управління розвідки уточнили, що окупанти почали краще годувати військовополонених. Тому КШ після певної процедури перевірки допускає представників медіа до обмінів. Зараз це відбувається на останньому етапі, коли звільнених привозять до лікарні. Раніше журналістів не допускали до бійців, щоб не травмувати їх, оскільки ті після російського полону перебували в дуже поганому стані.

Два головних питання, на які учасники заходу намагалися відповісти були: чи варто щойно звільненим з полону військовим розповідати ЗМІ про умови перебування в полоні, а також як журналістам правильно спілкуватися з ними та їхніми родинами. Зокрема, у КШ радять замість словосполучення “колишній військовополонений” вживати “звільнений з полону”.  

Серед присутніх на пресконференції був звільнений з полону Максим Колесніков. Він зазначив, що незалежно від того, розповідають колишні бранці про тортури чи ні, росіяни однаково їх посилюють. Тобто окупанти продовжують катувати українців у своїх вʼязницях.

“Вони все одно катуватимуть. Не тому, що хтось комусь розповідає про це. Він б’є, тому що він хоче бити. Тому що йому здалося, що була пилинка або хлібна крихта на формі. Чи давали вивчити правила, і поки не вивчив – били. А потім починали ці правила питати знизу вгору, а потім наказували назвати сьоме слово третього рядка знизу. І, якщо ти не встигав його згадати, знову били, – пригадує він.

На думку Максима, не варто замовчувати злочини, скоєні росіянами, особливо коли РФ систематично застосовує практику знищення українців. І це стосується не лише військовополонених, а й цивільних, яких вони викрадають на окупованих територіях. Саме тому необхідно показувати людям та всьому світу, з ким насправді доводиться воювати українцям. Однак будь-яку інформацію про звірства росіян варто подавати без конкретних місць утримання та імен катів.

“Чи буде нам простіше вистояти й перемогти, якщо ми будемо забувати про те, що відбувається в полоні? Ні! Ми маємо знати, з ким ми воюємо, що наш ворог – це абсолютні покидьки. І я не бачу, чому нагадування суспільству, що ми воюємо з тими, хто хоче нас знищити, буде зайвим. Ті, хто, можливо, думає, що пересидить у своєму маленькому будиночку біля Тернополя, – не пересидить“, – вважає він.

Ветеран розповів про свою сторінку у твіттері, яка має 200 тисяч підписників і де він регулярно викладає пости про все, що відбувається в Україні. Окрім українців, його часто читають люди з таких країн, як Японія, Південна Корея, Австралія, Німеччина, Бразилія тощо.

“І найбільше переглядів, по 800–900 тисяч, набирають ті твіти, які виходять на інші країни. У мене люди з різних країн починають між собою дискутувати про те, що насправді відбувається в Україні, апелюючи одне до одного й до українців, які коментують допис. Цього не відбувається, якщо написати: “Все добре, ми переможемо, ми стійкі”. Це правда – ми стійкі. Але треба розповідати, з ким ми воюємо. І правда сама по собі зброя“, – зазначив Максим.

Нагадаємо, 15 березня 2025 року з полону росіян повернули 197 захисників України: 175 військових під час обміну та 22 – під час спеціальних заходів поза обмінами. Троє зі звільнених перебували під так званим слідством, що можна вважати додатковими тортурами як для українських військовослужбовців, так і для їхніх рідних та близьких, йдеться в повідомленні.

Додому повернулися воїни Збройних сил – 149, четверо тероборонівців, 11 – військовослужбовці ВМС, вісім нацгвардійців, зокрема троє з “Азова”, троє прикордонників.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter