Із квітня стався 61 випадок тиску на активістів та правозахисників, два призвели до смерті – моніторинг

Дата: 11 Жовтня 2019
A+ A- Підписатися

Із квітня по вересень 2019 року Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (УМДПЛ) спільно з мережею колективної безпеки “ЗахисТИ” зафіксували 61 випадок переслідування активістів, правозахисників та журналістів. 

Про це автори проєкту “Посилення системи захисту активістів”   повідомили на презентації звіту щодо переслідувань активістів, передає кореспондентка видання ZMINA.

У межах проєкту також розробили карту переслідувань, за якою очевидно, що лідирує в негативному рейтингу Київська область (23 випадки) та Одеська область (12 випадків). Третє місце посіло місто Рівне з п’ятьма випадками.

До цієї мапи увійшли не лише прямі фізичні атаки чи погрози, але й правовий тиск.

Також зафіксовано такі випадки переслідувань, як булінг, дискредитація, пошкодження майна, тіньові затримання.

За звітний період, зокрема, трапилось одне вбивство. Йдеться про розстріляного 22 серпня в Кропивницькому адвоката Олександра Іванова.

Другий смертельний випадок зафіксовано на мапі як фізичне ушкодження. Черкаський журналіст Вадим Комаров після нападу  на нього 4 травня через півтора місяця помер у лікарні, не вийшовши із коми.

Загалом, відповідно до карти, з фізичними ушкодженнями пов’язані 24 випадки. З них десять у Київській та п’ять в Одеській області.

У звіті описані облиття лайном екоактивістки, захисниці Літнього театру в Одесі Світлани Підпали, кинута граната на подвір’я будинку антикорупційного активіста з Одещини Віктора Берестенка,  підпал авто учасника ініціативи “Дорожній контроль” Олексія Булгара, численні напади на ЛГБТ-активістів тощо.

За п’ять місяців зафіксовано 12 інцидентів з погрозами. Йдеться не лише про фізичні погрози, але й залякування звільненням чи судом за громадянську позицію.

16 випадків автори проєкту кваліфікували як правовий тиск. Найвідомішим з них є історія рівненських активістів, яких затримала поліція, а потім міський суд визнав винним в адмінпорушенні за мовчазний протест із плакатами про імпічмент президенту.   

Нагадаємо, у 2018 році правозахисники заявляли про понад півсотні фізичних атак на громадських активістів.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: