За період окупації Херсонщини прокуратура зафіксувала від 4 до 5 тисяч випадків затримання цивільних – HRW

Дата: 14 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Українська влада розслідує випадки незаконного тримання під вартою та катувань на Херсонщині під час російської окупації. За попередніми оцінками прокурора відділу розслідування воєнних злочинів Херсонської обласної прокуратури Євгена Терещенка, за цей період зареєстрували від 4 000 до 5 000 випадків затримання цивільних осіб, однак реальна кількість могла бути набагато більшою. 

Про це йдеться у звіті Human Rights Watch “Україна: Російський центр катувань у Херсоні”.

Фото: Суспільне

Так, організація Human Rights Watch поспілкувалася з 34 людьми про жорстоке поводження з цивільними під час російської окупації Херсонської області з 2 березня 2022 року до виведення російських військ з частини території 11 листопада.

Дванадцять колишніх затриманих і десять їхніх родичів розповіли, що ті піддавалися катуванням або були свідками катувань інших, що у трьох задокументованих випадках призвело до смерті. 

Згідно зі свідченнями опитаних, російські війська в Херсоні агресивно обшукували помешкання, а потім затримували одного або кількох людей, які там проживали.

Декілька людей повідомили, що російські військові били та погрожували їм або їхнім родичам, зокрема літнім людям. Потім російські солдати завʼязували очі або закривали голови затриманих шапкою або мішком і змушували їх сідати в автівку. Так їх доставляли до одного з 20 або більше ізоляторів, що діяли в Херсоні та населених пунктах поблизу.

Один колишній затриманий розповів: “Було п’ятеро чоловіків… Їх усіх побили. Один мав вогнепальне поранення у ногу; ще в одного було зламане ребро. Ми чули крики людей, яких били цілий день і ніч. Люди кричали о 3-й ночі та ввечері. Медичну допомогу нікому не надавали”.

Також російські охоронці принижували затриманих, змушуючи їх вигукувати проросійські гасла, слухати та співати гімн Росії та патріотичні пісні. Охоронці аплодували тим, хто співає, а за відмову це робити погрожували побиттям.

Більшість родичів затриманих розповідала, що їм не надавали жодної інформації про місцеперебування їхніх близьких. Багато хто з них шукав родичів і намагався доставити пакунки з продуктами та іншими речами першої потреби, не знаючи, чи дійдуть вони до одержувачів.

Щодо причин затримання відомо, що окупанти поміщали людей під варту за волонтерську діяльність (реальну або через підозри у цьому), надання чи висловлення підтримки українським силам чи уряду, або за те, що вони були учасниками АТО/ООС у 2014 році на Донеччині та Луганщині.

Одна жінка розповіла, що російські війська затримали її, тому що не змогли знайти її чоловіка, і тримали її в заручницях, поки наступного дня той не здався.

Нагадаємо, що восени у полон до окупантів потрапив Олександр Івченко – староста Надеждівки Херсонської області, який залишився в окупованому селі навіть після вказівки районного керівництва виїжджати. Він допомагав односельцям ремонтувати пошкоджені обстрілами комунікації, шукав гуманітарну допомогу для місцевих та намагався завадити розграбуванню села.

Росіяни забрали його 21 вересня, а за дев’ять днів викинули на узбіччі між селами з травмами, від яких чоловік лікується досі.

Читайте також: “Місяці у повній темряві й п’ять ковтків юшки на день“: історії цивільних, яких утримували в катівні у Біляївці

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter