За майже десять років побільшало українців, які підтримують права гомосексуальних пар на реєстрацію сімейних стосунків – дослідження

Дата: 15 Липня 2022
A+ A- Підписатися

З 2013 року в Україні з 33 до 53% збільшилась кількість українців, які підтримують права гомосексуальних пар на реєстрацію своїх сімейних стосунків. 

Такі результати дослідження, проведеного Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України. 

Учасники прайду у Києві у 2019 році. Фото: ZMINA

За словами координатора з політики та законодавства Національного ЧСЧ-консорціуму #MSM_PRO Святослава Шеремета, який публікує дані дослідження, соціологи закінчили опитування рівно 23 лютого, напередодні повномасштабного вторгнення, й за місяці, що минули, обробили та узагальнили отриману інформацію. 

Виявилось, що 53% з двох тисяч ста опитаних підтримують заборону дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності в законодавстві, а також заборону розпалювання ворожнечі до ЛГБТ-людей. Ще 46% згодні, що ЛГБТ-люди повинні користуватися такими ж правами, як інші громадяни, а проти — 41%.

“Але з часом підтримка рівних прав зростає. Вже тепер супротивники рівноправ’я становлять меншість”, – коментує результати Шеремет. 

Практично вдвоє з 2013 року зросла підтримка права гомосексуальних пар на реєстрацію своїх сімейних стосунків. Нині безумовно його підтримують 27% населення, а підтримують з деякими винятками ще 26%, що сукупно складає 53%.

“У 2013 році ця частка становила 33%, тобто сягала лише третини населення”, – каже Шеремет. 

На краще змінюється й ставлення до виховання та всиновлення дітей гомосексуальними парами. Так, за шість років підтримка зросла понад удвічі. Категоричне заперечення за той же час скоротилося з 72 до 59%.

36% українців готові бачити лесбійок, геїв та бісексуалів як членів сім’ї, друзів, сусідів чи колег, й чверть готові до персональних близьких стосунків з транслюдьми. 

Підтримка рівноправ’я у цілому в Україні превалює, але, як наголошує Шеремет, нерівномірна по країні: на рівні макрорегіонів Центр, Північ (включно з Києвом) та Південь більшість населення підтримує рівність прав (відповідно 78, 73, 73%), а от на Заході та Сході більшість населення все ще проти, хоча ця більшість має мінімальну перевагу (відповідно 52 і 54%).

“Гірше ставлення до ЛГБТ статистично пов’язано з проживанням у населеному пункті меншого розміру, нижчим рівнем освіти, старшим віком і матеріальним неблагополуччям, а також серед тих, хто не брав участі в подіях Революції гідності”, – додає активіст. 

Нагадаємо, що правозахисники відзначають низку позитивних зрушень щодо прав ЛГБТ в Україні за останні роки. Зокрема, те, що правоохоронці стали активніше захищати публічні заходи за права спільноти від нападів, а Міністерство внутрішніх справ розробило законопроєкт щодо криміналізації злочинів ненависті за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. 
 
Нещодавно петиція про легалізацію одностатевих шлюбів в Україні набрала 25 тисяч голосів. Тепер її має розглянути президент. 
 
Фотографія обкладинки: АР
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter