За десять місяців повномасштабної війни росіяни вчинили понад 460 злочинів проти журналістів та ЗМІ в Україні
Впродовж десяти місяців повномасштабної війни російська армія скоїла 467 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Відомо, що станом на 25 грудня російські військові вбили загалом 43 журналістів в Україні.
Такі дані моніторингу опублікував Інститут масової інформації.
Впродовж десятого місяця війни ІМІ зафіксував п’ять порушень свободи слова, вчинених російськими окупантами.
“Зокрема, це цілеспрямований обстріл та поранення журналістів, кіберзлочини, а також присвоєння бренду і створення фейкових клонів місцевих видань для поширення російської агресивної пропаганди”, – йдеться в повідомленні.
Так, 19 грудня на Херсонщині двоє італійських журналістів потрапили під артобстріл росіян, внаслідок чого поранення отримав репортер Клаудіо Локателлі. Також пошкоджено їхнє авто. Журналісти заявили, що вогонь по їхній машині відкрили “навмисно”.
“Якби я відчинив дверцята, то втратив би ногу або ще гірше. Автівка мала чіткі позначки [що всередині журналісти]. Зважаючи на місце й обставини нападу, я певний, що вогонь було відкрито навмисно. Постріли пролунали з того берега Дніпра, де розташовані позиції російської армії”, – сказав журналіст.
Також на околицях Бахмута під обстріл потрапила знімальна група “Фактів ICTV”. Як розповів ІМІ спеціальний кореспондент Костянтин Мельников, вони працювали з військовими, знімали роботу піхоти та укріплення наших позицій. За його словами, ворог, ймовірно, помітив їх із дрона, оскільки через декілька хвилин їх обстріляли. Журналісти не постраждали, але їхня автівка зазнала пошкоджень. Мельников не відкидає, що російські військові знали, що обстрілюють журналістів.
Упродовж десятого місяця війни два українських видання заявили про російські DDoS-атаки на свої сайти – видання “НикВести” та “Детектор медіа”. Напередодні кібератак інформація із закликом покласти сайти з’явилась у російських телеграм-каналах.
У місті Снігурівка Миколаївської області, яке з березня до листопада перебувало під російською окупацією, загарбники поширювали клон відомої в регіоні газети “Рідне Прибужжя”. Росіяни використали стилістику, шрифт та назву Миколаївської обласної газети, переклавши її російською мовою – “Родное Прибужье”. Головна редакторка газети Тетяна Фабрикова зазначила ІМІ, що росіяни створили клон “Рідного Прибужжя”, щоб, використовуючи авторитет газети, поширювати проросійську пропаганду серед жителів Миколаївської області.
Крім того, за даними ІМІ, з початку повномасштабного вторгнення щонайменше 208 телерадіомовників та друкованих медіа (загальнонаціональних, регіональних та місцевих) припинили повністю або частково свою діяльність та мовлення в низці регіонів через бойові дії та окупацію. Це медіа із Запорізької, Херсонської Харківської, Київської, Донецької, Миколаївської, Сумської, Луганської, Чернігівської областей.
ІМІ повідомив, що станом на 24 грудня російські військові вбили загалом 42 журналісти в Україні. З них вісім журналістів убито під час виконання професійних обов’язків (троє українських та п’ять іноземних). 34 загинули як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів, не під час виконання ними журналістських обов’язків.
Нагадаємо, на фронті загинув 34-річний херсонський журналіст Антон Коломієць. Він став 43-м медійником, що загинув унаслідок російської агресії в Україні.
Раніше ZMINA повідомляла, що, за даними Міжнародної федерації журналістів (IFJ), у 2022 році у світі вбили 67 журналістів, 12 з них загинули в Україні.
Фото обкладинки: з відкритих джерел