З початку повномасштабної війни на Херсонщині росіяни вбили 39 дітей

“Із початку повномасштабного вторгнення по 28 лютого 2025 року правоохоронні органи України зареєстрували понад тисячу кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів та злочинів агресії у сфері ювенальної юстиції. У 294 випадках ці злочини були вчинені безпосередньо проти дітей, а ще 819 – у сфері охорони дитинства”, – зазначив Коваленко.
За його словами, більшість воєнних злочинів проти дітей пов’язана з насильницькими діями російських військових – це невибіркові обстріли, внаслідок яких загинули та травмовані діти, пошкоджена цивільна інфраструктура дитячих закладів, також це примусова депортація дітей на територію РФ або на тимчасово окуповані території України. Крім того, зафіксовано й факти умисного вбивства дітей, позбавлення їх волі, випадки сексуального насильства, пов’язаного з війною.
Також, за словами посадовця, на території області встановлено пошкодження чи руйнування внаслідок невибіркових обстрілів росіянами населених пунктів 579 навчальних закладів та восьми профілактично-лікувальних закладів у сфері охорони дитинства (з урахуванням того, що деякі з них пошкоджено двічі й більше).
Що стосується притягнення до відповідальності російських окупантів, то, як зазначив Коваленко, наразі за процесуального керівництва органів прокуратури області до кримінальної відповідальності за злочини проти дітей притягаються шестеро військовослужбовців ЗС РФ та представників підконтрольних їм збройних формувань.
“Обвинувальні акти щодо п’яти з них вже направлено до суду, ще одне розслідування триває”, – зазначив Коваленко.
Зокрема, це справа про вбивство російськими військовими у квітні 2022 року в селі Правдине неповнолітньої дівчини. Вона загинула разом із шістьма дорослими працівниками агрофірми, будинок з їхніми тілами росіяни підірвали – до суду скерували обвинувальний акт щодо командира підрозділу морської піхоти Чорноморського флоту ВМФ ЗС РФ.
Також це справа командира 8 артилерійського полку берегової оборони 22 армійського корпусу берегових військ Чорноморського флоту ВМФ РФ: за його наказом окупанти обстріляли 24 грудня 2022 року середмістя Херсона – серед потерпілих були діти. Ще одна зі справ – оголошена підозра військовослужбовцю 25 окремого гвардійського полку спеціального призначення ЗС РФ, який вчиняв сексуальне насильство щодо жінки та її доньки влітку 2022 року.
Окремо розслідується злочинна діяльність громадян України, які допомагали окупантам впроваджувати російські стандарти освіти. Зокрема, наразі до відповідальності притягуються 63 людини (саме за ч. 3 ст. 111-1 КК України), з них щодо п’яти осіб обвинувальні акти скеровано до суду в загальному порядку, стосовно 53 – у порядку спеціального досудового розслідування (заочно). У чотирьох кримінальних провадженнях, у яких чотирьом особам повідомили про підозру, досудове розслідування триває, каже Коваленко.
Він також додав, що правоохоронці розслідують факти мілітаризації дітей на тимчасово окупованих територіях Херсонщини, примусу до вступу в парамілітарні формування РФ. Саме за цими фактами вже відкрили три кримінальні провадження.
Посадовець зазначив, що один з найсерйозніших злочинів, які розслідуються, – депортація чи насильницьке переміщення дітей: після 24 лютого 2022 року розпочато 74 кримінальні провадження за такими фактами.
За словами Коваленка, у 29 випадках встановлено депортацію 735 українських дітей, більшість із яких вивезли під приводом “оздоровлення”.
Також заступник керівника Херсонської обласної прокуратури розповів, що є кримінальні провадження за фактами примусу дітей до отримання російського громадянства – всього таких випадків наразі зафіксовано два.
Нагадаємо, за даними ООН, у 2024 році кількість поранених та загиблих цивільних унаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну зросла на 30%, якщо порівнювати з відповідними даними за 2023 рік.
Загалом від лютого 2022 до 31 грудня минулого року російські військові вбили щонайменше 12 456 цивільних українців, серед яких 669 дітей. Поранення отримали понад 28 тисяч людей, серед яких понад 1,8 тисячі дітей.