З Херсона росіяни вивезли майже 360 тисяч архівних документів – ГУР
Після деокупації Херсона українські фахівці з’ясували, що російські військові вивезли з регіону майже 360 тисяч одиниць зберігання документів, які належать до Національного архівного фонду України.
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони.

За інформацією розвідки, починаючи з 2014 року, понад 5 мільйонів архівних документів, які входять до складу Національного архівного фонду і становлять важливу частину української та світової культурної спадщини, опинилися під контролем окупантів. Значну частину цих матеріалів росіяни вивезли з територій, які тимчасово захопили – зокрема з Криму, а також окремих районів Донецької, Луганської та Херсонської областей.
Такі дії, як наголошують у ГУР, суперечать міжнародному гуманітарному праву і порушують Гаазьку конвенцію 1954 року, яка захищає культурні цінності під час збройних конфліктів.
На порталі War&Sanctions у розділі “Викрадена спадщина” оприлюднили імена людей та назви установ, які причетні до вивезення архівів з тимчасово окупованих регіонів та їх подальшого включення до російської архівної системи.
Серед них – керівник російського держархіву Андрій Артізов, очільник так званої державної архівної служби Республіки Крим Олег Лобов, директорка “архіву міста Севастополь” Ірина Краснонос, керівник громадської організації “Архівний дозор” Віталій Семенов, а також працівники “держархіву Республіки Крим”, які у 2022 році безпосередньо брали участь у вивезенні документів з Херсонщини.
Нагадаємо, що росіяни вкрали понад 1,7 мільйона одиниць української культурної спадщини на окупованих територіях, зокрема археологічні знахідки та музейні колекції. Вони продають ці предмети на чорному ринку. Однак завдяки співпраці з міжнародними партнерами Україна поступово повертає артефакти, вивезені для продажу за кордон.