З 1 січня в Україні змінилася мовна квота для аудіовізуальних медіа
З 1 січня 2024 року в Україні набрали чинності окремі положення статті 40 Закону “Про медіа”, що передбачають збільшення обсягу програм державною мовою на телебаченні та радіо: тепер мінімальна частка української мови програм на радіо, а також у телевізійних медіа загальнонаціональної та регіональної категорій має становити 90% (раніше 75%), а в телевізійних медіа місцевої категорії – 80% (60%).
Про це нагадав уповноважений з питань захисту державної мови Тарас Кремінь.
Згідно зі статтею 40 закону, програми державною мовою, зокрема й фільми, у загальному тижневому обсязі мовлення телемовників у кожному з проміжків часу для телеканалів між 7-ю та 18-ю годиною і між 18-ю та 22-ю годиною мають становити не менш ніж 90%, а для телеканалів місцевої категорії – не менш ніж 80% загальної тривалості програм (або їхніх частин).
Радіомовники зобов’язані під час здійснення ефірного радіомовлення забезпечувати не менш ніж 90% тижневого обсягу ведення програм, зокрема новинно-аналітичних блоків, розважальних програм державною мовою.
Тижневий обсяг програм новин державною мовою телемовника або радіомовника, який є ліцензіатом або реєстрантом, має становити не менш ніж 90% загальної тривалості всіх програм новин, поширених таким мовником у кожному проміжку часу між 7-ю та 18-ю годиною і між 18-ю та 22-ю годиною.
На переконання Креміня, за умови таких нововведень частка передач державною мовою в ефірах телеканалів та радіостанцій, зокрема й тих, що мовлять на місцевому рівні, суттєво зросте.
Нагадаємо, що 31 березня 2023 року набув чинності Закон “Про медіа”. Це один з ключових документів, ухвалення яких є необхідним для початку перемовин про вступ України до ЄС. Основним завданням закону була імплементація Директиви Євросоюзу про аудіовізуальні медіапослуги та посилення ролі регулятора у сфері медіа – Національної ради.
Також закон повністю мав оновити правила регулювання ЗМІ відповідно до вимог часу та розвитку технологій, адже попередні медіазакони ухвалювали майже 30 років тому, і хоча це відбувалося вже в незалежній Україні, багато норм були засновані на радянському підході. Спроби розробити новий медіакодекс тривали протягом 10 років, але ухвалити його в парламенті вдалося лише наприкінці 2022 року.
Загалом Закон “Про медіа” отримав високу оцінку Європейської комісії, і регулювання медіасфери в Україні стало ближчим до правового регулювання ЄС.
До ухвалення закону йшли через запеклі суперечки й критику. Було важко погодити інтереси багатьох стейкхолдерів: мовників, політичних сил та громадянського суспільства, яке співпрацює із західними партнерами й намагається запроваджувати в Україні найкращі стандарти.
Наприклад, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявляв, що законопроєкт має бути “суттєво доопрацьований, щоб не допустити звуження сфери використання державної мови”.